Európska dlhová kríza vstupuje do kritickej fázy, pretože členské štáty EÚ sa v nasledujúcich dňoch chystajú zahrnúť finančný trh vlastnými dlhopismi. Píše o tom dnes denník Financial Times.
Analytici varujú, že niektorým krajinám sa nemusí podariť vybrať žiadanú sumu a môžu sa tak ocitnúť vo veľkých problémoch.
Krajiny eurozóny chcú v septembri na trhoch ponúknuť dlhopisy za celkom 80 miliárd eur, kým v auguste to bolo len 43 miliárd eur.
Riziko nezáujmu
Jednu z najvyšších čiastok si od investorov chcú požičať Španieli, o ktorých sa niekoľkokrát hovorilo ako o ďalších možných kandidátoch na kolaps verejných financií, ktorý postihol Grécko. Madrid chce na trhu vybrať celkovo sedem miliárd eur, v auguste to bolo 3,5 miliardy eur.
Takzvaným okrajovým ekonomikám eurozóny, teda Španielsku, Portugalsku a Írsku, najviac hrozí, že investori nebudú mať záujem o ich dlhopisy alebo budú požadovať vysoký úrok. Obávajú sa totiž o zdravie bánk a ekonomík týchto krajín.
Smerujeme ku zlyhaniu
Grécko v súčasnosti nezískava peniaze na trhu, pretože čerpá záchranný úver od Medzinárodného menového fondu (MMF) a krajín eurozóny. Úverový program bude trvať tri roky, ale niektorí predstavitelia MMF a gréckej vlády sa vyjadrili, že Atény sa možno pokúsia vrátiť na finančný trh už na budúci rok.
„Smerujeme ku kritickej fáze a šanca, že niektorá z vlád zlyhá pri získavaní peňazí na trhu, rastie,“ povedal FT Padhraic Garvey z finančnej skupiny ING. Podľa neho riziká panujú najmä v prípade Španielska, Portugalska a Írska. „Stále nevidím ochotu investorov nakupovať dlhopisy na periférii,“ dodal Garvey.
Názory sa líšia
Niektorí analytici tvrdia, že návrat investorov z dovoleniek povedie k zvýšeniu volatility na dlhopisových trhoch. Niektorí totiž môžu v najbližších týždňoch začať predávať dlhopisy okrajových krajín eurozóny, keďže vyhliadky svetovej ekonomiky sa počas leta zhoršili. Aj napriek niektorým minulotýždňovým nečakane pozitívnym makroekonomickým údajom z USA rastú obavy z opätovnej recesie.
Iní analytici však tvrdia, že vlády nebudú mať veľký problém s predajom dlhopisov, aj keď možno budú musieť ponúknuť vyššie výnosy, aby prilákali investorov. Krajiny ako Portugalsko a Írsko si totiž už zabezpečili veľkú väčšinu peňazí, ktoré potrebujú v tomto roku.