Ustanovenie nového zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktoré núti dôchodkové správcovské spoločnosti investovať minimálne 50 percent aktív na domácom trhu, môže byť v rozpore s ustanovením Maastrichtskej zmluvy, ktoré zakazuje takúto formu diskriminácie. Európska komisia na to upozornila ministerstvo financií. Agentúre SITA to potvrdil hovorca rezortu Peter Papanek. Stanovisko k upozorneniu EK musí však podľa neho ako gestor zákona zaujať ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Podľa stanoviska MF SR je dôležité posúdiť majetkový charakter príspevkov, a to či príspevky na starobné dôchodkové sporenie je možné považovať za kapitál, ktorý možno investovať na kapitálovom trhu alebo za súčasť verejných financií. „V prípade, že by boli príspevky na starobné dôchodkové sporenie považované za kapitál, znenie zákona by bolo v rozpore so Zmluvou o Európskej únii, “ uviedlo ministerstvo.
„O tomto probléme sme pripravení s Európskou komisiou diskutovať,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Martin Danko. Ako upozornil, krajiny Európskej únie nemajú systém dôchodkového sporenia, ktorý sa na Slovensku zavedie v roku 2005. „Potrebujeme si s Európskou komisiou vyjasniť stanoviská a pri rokovaniach sa budeme snažiť vysvetliť, čo nás viedlo k takémuto opatreniu,“ uviedol Danko. List zo strany EK považuje za jej prvú reakciu a očakáva, že po vstupe do EÚ sa tento problém znova otvorí.
Ako upozorňuje ministerstvo financií, obmedzenia týkajúce sa investovania majetku súkromných dôchodkových fondov na domácom trhu sú bežné aj v krajinách OECD, Európskej únie a pristupujúcich krajinách. Ako príklad uvádza Fínsko, kde minimálne 70 % prostriedkov dôchodkových fondov sa musí investovať na domácom trhu a Nemecko, kde môžu mať súkromné dôchodkové fondy maximálne 6 % zahraničného majetku. V prípade Maďarska sa môže maximálne 30 % aktív dôchodkových fondov investovať v zahraničí.