Európa vykazuje predbežné známky ekonomického oživenia a úrokové sadzby sú dosť nízke na to, aby podporili hospodársky rast. Uviedol to v stredu prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg.
Šéf ECB v prejave k Európskemu parlamentu zavrhol požiadavky na ďalšie zníženie úrokových sadzieb a pripomenul, že sa zhromažďuje stále viac dôkazov poukazujúcich na oživenie rastu koncom roka. V roku 2004 by mal rast zrýchľovať a súčasne by mala klesať inflácia. „Signály o vzostupe ekonomickej aktivity počiatkom druhého polroka silnejú,“ uviedol Duisenberg ekonomickému a menovému výboru vo svojej poslednej správe, pretože na konci októbra odchádza z funkcie. „Nízka úroveň úrokových sadzieb posilňuje podnety pre ďalšie investície,“ informoval Duisenberg a dodal, že súčasná menová politika ECB je adekvátna, čo je typický signál, že ECB nemá v dohľadnej dobe v úmysle znížiť sadzby.
Duisenbergovo hodnotenie odráža rozhodnutie bankovej rady ECB zo 4. septembra, keď ponechala úrokové sadzby bez zmeny, na historickom minime dvoch percent. Odstupujúci prezident ďalej uviedol, že globálne ekonomické oživenie prebudí dopyt po exporte eurozóny, ktorá by tak mala vyvážiť stratu konkurencieschopnosti spôsobenou silným kurzom eura. To následne zvýši rast aj dopyt v samotnej eurozóne. „Riziká predpokladaného scenára postupného globálneho oživenia sa znižujú, aj keď ešte nezmizli úplne,“ uviedol Duisenberg. Možné nebezpečenstvo pre ekonomickú expanziu predstavuje neistý vývoj cien ropy a z dlhodobejšieho hľadiska taktiež nevyvážená štruktúra rastu. Duisenberg upozornil, že s veľkým znepokojením sleduje nedostatok rozpočtovej disciplíny niektorých vlád krajín eurozóny. Takéto štáty v tejto súvislosti vyzval, aby zohrali svoju úlohu pri podpore rastu tým, že uvedú svoje rozpočtové deficity na správnu mieru. „Nedostatok fiškálnej disciplíny a najmä nedostatok akejkoľvek jasnej strednodobo orientovanej stratégie sú faktormi, ktoré výrazne brzdia dlhodobý rast celej eurozóny,“ prehlásil Duisenberg.