ČLÁNOK




Euro čaká veľká skúška, tvrdí Buffett
15. októbra 2010

Dopady finančnej krízy a následnej recesie budeme pociťovať dlhý čas, hoci to najhoršie už je za nami, uviedol Warren Buffett, miliardár a investor, ktorého komentáre k ekonomickému dianiu sa stali mediálnou stálicou.

„Postupujeme po veľmi malých krôčikoch, ale správnym smerom,“ povedal na adresu Spojených štátov. Eurozónu podľa neho čaká veľmi neistá budúcnosť.

Buffett už v septembri uviedol, že je ohľadom americkej ekonomiky „veľkým býkom“ a zopakoval, že jeho investičný fond Berkshire Hathaway už prijíma nových zamestnancov. Naproti tomu euro podľa neho čelí skutočnej výzve potom, čo zaznamenalo najväčšie štvrťročné posilnenie za osem rokov.

Obrovské rozdiely
Je to skúška a Európa ňou zatiaľ neprešla, povedal Buffett, podľa ktorého ani finančný balík vo výške 750 miliárd eur, ktorý eurozóna vyčlenila na pomoc slabším krajinám regiónu, nevyrieši problémy spôsobené rozdielmi medzi jednotlivými štátmi únie.

„To je skutočná výzva, keď sa snažíte integrovať toľko krajín s rozdielnou kultúrou a prístupy k fiškálnej politike, aby zdieľali spoločnú menu.“

Fiškálna kríza sa podpíše pod euro

Investor, ktorý predtým stavil na pokles dolára, upozornil na všeobecné riziká spojené s menovými úniami, keď povedal, že krajina, ktorá sa vzdá možnosti vykonávať samostatnú menovú politiku, výrazne zvyšuje riziko svojho defaultu. „Ak môžete tlačiť vlastné peniaze, default vám nehrozí,“ povedal Buffett. Riaditeľ výskumu devízového obchodovania GFT Forex Boris Schlossberg hodnotí Buffettove slová ako predvídavé. 

„Warren Buffett sa na problém pozerá z oveľa dlhodobejšej perspektívy – je evidentné, že strategické problémy v eurozóne vyriešené nie sú a stále hrozí, že fiškálna kríza na periférii regiónu bude euro naďalej sužovať.“ Buffett v rokoch 2005 a 2006 uvoľnil pozície stavajúce proti doláru a podľa niektorých môže teraz pristúpiť k podobnej stratégii práve pri eure. Na menových obchodoch zarobila spoločnosť Berkshire 1,84 miliardy dolárov v roku 2004 a prekonala stratu 955 mil. USD v roku 2005.

Mozgy v Izraeli
Berskshire v roku 2006 kúpila izraelskú strojovú spoločnosť Iscar Metalworking a údajne hľadá ďalšie akvizičné príležitosti. „Radi by sme kúpili veľkú nezávislú spoločnosť v Izraeli alebo inej krajine v regióne,“ povedal investor, ktorý sa chce obzerať aj v Japonsku a Indii. Práve Izrael je stredom Buffettovho záujmu. Ekonomika krajiny sa z globálnej krízy vymanila rýchlejšie ako väčšina vyspelých krajín a tamojšia centrálna banka počíta v tomto roku so 4% rastom HDP oproti 0,8% rastom v minulom roku. „Ak smerujete na Blízky východ za ropou, Izrael vynechajte, ak ale hľadáte mozgy, ste v Izraeli správne,“ povedal investor.

Warren Buffet je globálne tretím najbohatším človekom a jeho Berskshire zamestnáva viac ako 200 tisíc ľudí v odboroch poisťovníctva, stavebných materiálov a spotrebného tovaru. V roku 2009 jeho firma prepustila približne 20 tisíc zamestnancov, vyhlásil však, že Amerika má tie najlepšie dni ešte len pred sebou, a v novembri povedal, že úverová kríza poľavila.

Recesia je na konci
Ohľadom situácie eurozóny sa s Buffettom zhoduje ekonóm a nobelista Joseph Stiglitz, ktorý v posledných mesiacoch opakovane varoval pred príliš prísnymi fiškálnymi škrtmi, ktoré predovšetkým v Európe narúšajú proces zotavovania. EÚ je tak podľa neho na pokraji ďalšej recesie a ohrozuje budúcnosť eura ako spoločnej meny. Ekonóm v minulom týždni pokarhal aj centrálne banky Fed a ECB, ktoré podľa neho svojou extrémne uvoľnenou monetárnou politikou mätú trhy a destabilizujú systém medzinárodného obchodu.

Americká ekonomika tento rok výrazne spomalila a miera nezamestnanosti sa stabilne udržuje blízko desiatich percent, Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) však vyhlásil oficiálne americkú recesiu za ukončenú. Podľa NBER začala recesia v USA v decembri 2007 a skončila júnom minulého roka, bola tak najdlhšia od druhej svetovej vojny. Súčasné spomaľovanie ekonomickej aktivity však zvyšuje obavy z možného ďalšieho poklesu – v poslednom štvrťroku minulého roka rástlo HDP americkej ekonomiky 5% tempom, v prvých troch mesiacoch tohto roka pridávalo 3,7% a v druhom kvartáli už rástlo len 1,7% tempom.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS