Krajiny, ktoré kandidujú na vstup do Európskej únie (EÚ), by mali vyvinúť viac úsilia na zvýšenie efektivity v oblasti využívania energie a zabezpečenia súladu s predpismi EÚ v tejto oblasti. Informoval o tom popredný predstaviteľ Európskej komisie Günther Hanreich. Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD), založená so zámerom povzbudzovať prílev súkromných investícií na podporu reforiem krajín strednej a východnej Európy, oznámila, že je pripravená poskytnúť finančnú pomoc na zvýšenie energetickej efektivity.
„Pre mnohých kandidátov na vstup do EÚ je najvyšší čas pozrieť sa vážne na otázku takzvanej energetickej intenzity, pretože v opačnom prípade by boli nútené súperiť s časom pri veľmi odlišných nákladoch,“ povedal Hanreich na zhromaždení EBRD v Bukurešti. Energetická intenzita, ktorá je ukazovateľom spotrebovanej energie na jednotku vytvoreného hrubého domáceho produktu (HDP), je v kandidátskych krajinách oveľa vyššia ako priemer EÚ, a to dokonca aj vo vyspelejších krajinách ako Maďarsko, Poľsko a Česká republika. Podľa Hanreicha údaje naznačujú, že energetická intenzita je v niektorých kandidátskych krajinách až päťnásobne vyššia ako priemer EÚ. Počas niekoľkých uplynulých rokov nastalo v tejto oblasti určité zlepšenie, pretože kandidátske krajiny otvárajú svoje trhy a preorientovávajú sa z pevných palív na ropu a plyn, avšak pokrok v tejto oblasti je zatiaľ pomalý.
Hanreich povedal, že smernice EÚ v uvedenej oblasti sú „veľmi striktné“ a Brusel poskytne iba veľmi malý priestor pre kompromis. „Kandidátske krajiny získajú k dobru možno dva alebo tri roky, avšak to je všetko,“ dodal. Jaquelin Ligot, vedúca tímu pre energetickú efektívnosť pri EBRD, povedala, že banka je pripravená podporiť programy, zamerané na zlepšenie racionálneho využívania energie, vrátane reštrukturalizácie oblasti vykurovania, označovania elektrických spotrebičov a podpory biopalív. „Finančné prostriedky sú k dispozícií,“ povedala Jaquelin Ligot. Jeden z nemenovaných západných energetických operátorov však oznámil, že poskytovanie financií nerieši všetko, pretože v niektorých východoeurópskych krajinách vládne neochota k zmene. Vlády týchto krajín by mali prejaviť väčšiu ochotu k vypracovaniu potrebnej legislatívy, aby sa zabezpečil pokrok.