Oživenie ekonomiky eurozóny pokračuje, pričom vonkajší dopyt podporuje stagnujúci vnútorný dopyt Európskej menovej únie (EMÚ). „Posilňovanie eura na zahraničných devízových trhoch je v súlade s odhadmi skutočnej hodnoty meny a ekonomických fundamentov. Zhoršenie pozície rozpočtov v niektorých členských krajinách však EMÚ spôsobuje starosti,“ uvádza sa v utorkovej pravidelnej štvrťročnej správe Európskej komisie (EK) o stave ekonomiky eurozóny.
V úvode správy európsky komisár pre menové otázky Pedro Solbes poznamenal, že posilňovanie meny bude mať pozitívne dopady na ekonomiky, predovšetkým v oblasti potláčania inflačných tlakov. Zdražovanie eura má síce negatívne dopady na exportérov, vyvážajúce podniky však majú možnosť vyrovnať sa s daným stavom, keďže ide o postupný proces. Súkromná spotreba poklesla na začiatku roku podľa Solbesa pravdepodobne kvôli zadržiavaniu väčšieho objemu finančných prostriedkov obyvateľstvom, pretože ľudia zrejme nadhodnotili význam zvyšovania cien z dôvodu prechodu na novú menu a kvôli odloženej spotrebe. Oživenie ekonomiky však postupne nabralo na jar dych a počas roka sa zintenzívnilo. Solbes je presvedčený, že zmiernené inflačné tlaky a optimistické vyhliadky o stave zamestnanosti podporia domáci dopyt.
Starosti EMÚ spôsobuje podľa Solbesa vývoj rozpočtového hospodárenia v niektorých členských krajinách. „Máme obavy z toho, že podľa posledných informácií o čerpaní rozpočtov sa zhoršujú rozpočtové pozície v niektorých krajinách. Sklzy v rozpočtoch, ktoré sa naakumulovali počas rokov 2001 až 2002, znamenajú, že niektoré členské krajiny EMÚ, predovšetkým ekonomiky s výrazným deficitom, budú musieť vyvinúť nové úsilie na splnenie svojich záväzkov.“
Neistotu na finančných trhoch vníma EMÚ ako jedno z ďalších rizík. Predovšetkým nerovnováha amerického hospodárstva, problémy s japonským finančným systémom a miera zadlženosti krajiny sú pre globálnu ekonomiku spolu s ďalšími faktormi nebezpečenstvom.