Spojené štáty navrhli Európskej únii, aby odložila júnový termín odvetných sankcií, ktoré sú zamerané na americký export.
Ide o reakciu na nové americké colné tarify vzťahujúce sa na niektoré druhy dovážanej ocele do USA, ktoré v niektorých prípadoch dosahujú až 30%.
Návrh Spojených štátov je zakomponovaný do memoranda, ktoré momentálne posudzujú členské vlády Európskej únie, ako aj jej bruselské exekutívne orgány.
Vyhýbavo sa k nemu vyjadril generálny riaditeľ Direktoriátu Európskej komisie pre obchod Peter Carl, ktorý odmietol komentovať otázku, či je odklad sankcií z pohľadu EÚ priechodný.
V tejto chvíli teda nemožno očakávať okamžitú odpoveď, no časť expertov tvrdí, že Brusel tento americký návrh zvažuje a je ochotný ho za určitých podmienok akceptovať.
Medzi takéto podmienky patrí najmä kompenzácia za škody, ktoré postihnú európskych výrobcov ocele v dôsledku zvýšených dovozných ciel do USA. EÚ požaduje, aby niektoré jej produkty, okrem ocele, boli pri importe do USA colne zvýhodnené nižšími sadzbami.
Za úplne ideálne sa považuje, aby európska oceľ importovaná do USA, bola úplne vyňatá z pôsobnosti amerických colných reštrikcií.
Najvyšší predstavitelia Európskej únie chcú tlmočiť svoje požiadavky na vrcholnom stretnutí s prezidentom USA Georgeom Bushom, ktoré sa uskutoční 2. mája vo Washingtone.
Diskusiu na tomto summite možno považovať za kľúčovú, pretože sa udeje iba veľmi krátko pred plánovaným termínom odovzdania zoznamu amerických exportných položiek, na ktoré by sa mali vzťahovať zvýšené colné tarify v celkovom objeme 377 miliónov eur (331 miliónov USD).
Tento zoznam musí EÚ podľa platných pravidiel predložiť na pôdu Svetovej obchodnej organizácie – WTO.
USA tvrdia, že ak sa hrozba európskych sankcií naplní, potom to bude EÚ, ktorá poruší platné pravidlá WTO, pretože podnikne odvetné akcie ešte pred verdiktom Svetovej obchodnej organizácie o legálnosti, prípadne nelegálnosti amerického postupu vo veci dovozných ciel na oceľ.
Tento rozhodovací proces WTO však môže trvať niekoľko mesiacov, čo je výhodou pre USA a nevýhodou pre Európsku úniu. EÚ aj z tohto dôvodu stále deklaruje, že má právo na odvetné opatrenia, ak Spojené štáty odmietnu pristúpiť na dohodu ohľadne kompenzácie strát, ktoré vzniknú európskym výrobcom ocele.