ČLÁNOK




EÚ sa pripravuje na možnú odvetu v spore o oceľ, o kompenzáciu ciel žiada aj Čína
25. marca 2002

Európska komisia (EK) zostavila zoznam produktov, na ktoré môže Európska únia (EÚ) zaviesť odvetné opatrenia za uvalenie dovozných ciel na oceľ v USA. Komisia poskytla v piatok členským štátom podľa nej primeraný zoznam výrobkov, ktorý predloží Svetovej obchodnej organizácii (WTO) za účelom ochrany svojich práv. Tento krok tak umožní krajinám v budúcnosti zaviesť účinné protiopatrenia v spore s USA ohľadom ocele. V piatok to uviedol hovorca EK Anthony Gooch.

Gooch však zdôraznil, že taká odveta prichádza do úvahy až po prípadnom zlyhaní dohody o kompenzácii. Hovorca EK odmietol komentovať, ktoré produkty sú do zoznamu zaradené. Podľa nemenovaných zdrojov zoznam zahŕňa textílie, oceľ a citrusové plody. Dôvodom pristúpiť k tomuto kroku je podľa Goocha snaha donútiť USA, aby zosúladili svoje opatrenia s pravidlami platnými vo WTO.

Americké ochranné clá na dovoz ocele začali platiť od 20. marca tohto roku na trojročné obdobie. Brusel, podporovaný Japonskom, Brazíliou a Austráliou, uviedol, že podľa obchodných pravidiel nie sú žiadne pochybnosti o tom, že krajiny, ktoré zavedú ochranárske opatrenia za účelom ochrany špecifického sektora, by mali ponúknuť kompenzácie, aby sa udržala všeobecná obchodná rovnováha. Predstavitelia z oceliarskeho priemyslu v EÚ uviedli, že ich straty počas trojročného uvalenia dovozných ciel v USA môžu ročne dosiahnuť až 2 mld. USD.

Čína požiadala USA o kompenzáciu v súvislosti s clami, ktoré vládny kabinet amerického prezidenta zaviedol na dovoz ocele do krajiny. Opatrenie USA ohrozuje čínsky obchod s oceľou, ktorý ročne dosahuje 350 mil. USD. Čína, ktorá je najväčším svetovým výrobcom ocele, minulý rok do USA vyviezla oceľ v hodnote prekračujúcej 300 mil. USD.

Voči clám sa už odvolali viacerí obchodní partneri USA, napríklad Európska únia (EÚ) , Japonsko, Južná Kórea a Brazília. Problematickú situáciu riešia v spolupráci so Svetovou obchodnou organizáciou (WTO), ktorej úlohou je okrem iného riešiť aj obchodné spory medzi jednotlivými krajinami.

Čínska delegácia v piatok vo Washingtone upozornila amerických predstaviteľov, že Čína má právo podniknúť ďalšie kroky voči USA v prípade, že situácia sa nevyrieši. Pohrozila podaním sťažnosti WTO, ktorá by sa tak stala jej prvou počas zatiaľ len niekoľkomesačného členstva vo WTO. Čína momentálne očakáva reakciu na jej žiadosť o kompenzáciu, čínski predstavitelia však o svojich požiadavkách detailne neinformovali. Čína okrem toho požiadala o možnosť zúčastniť sa rokovaní medzi USA a EÚ, ktoré sa týkajú oceliarskeho problému.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 1. 2025

USD 1,029 0,011
CZK 25,150 0,013
GBP 0,834 0,005
HUF 416,250 0,520
CAD 1,480 0,008

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS