ČLÁNOK




EÚ prvýkrát v histórii uplatní trestné clá na americký tovar
1. marca 2004

Trestné clá v miliónovom rozsahu na vyše 1 600 amerických tovarov zavedie od pondelka Európska únia (EÚ).

Ide o najväčší transatlantický obchodný spor, prameniaci z nesúhlasu EÚ a Svetovej obchodnej organizácie (WTO) s americkými zákonmi. Tie totiž umožňujú americkým podnikom, zaoberajúcim sa zahraničným obchodom, odkloniť svoj export do daňových rajov v Karibiku. S týmito takzvanými Foreign Sales Corporations (zahraničnoobchodnými spoločnosťami) môžu koncerny predávať svoj tovar v Európe bez zaplatenia fakticky splatných amerických daní. Profitujú z toho koncerny ako Boeing a Microsoft, ktoré tak podľa EÚ ročne ušetria miliardy dolárov na daniach. EÚ dala Spojeným štátom americkým ultimátum, aby do 1. marca zákony zmenili.

Keďže vláda vo Washingtone tak neurobila, EÚ chce amerických exportérov potrestať trestnými clami. Svetová obchodná organizácia (WTO) dala trestným clám vlani zelenú.

Predbežne 5-% trestné clá sa každý mesiac zvýšia o 1 percentuálny bod. V prvom roku obchodných sankcií tak americké podniky na trestných clách zaplatia približne 290 miliónov EUR (v prepočte asi 11,7 miliardy SKK). Týka sa to najmä textilu, potravín, elektronických prístrojov, papiera, oceľových výrobkov a atómových reaktorov.

Americké tovary by sa mohli kvôli clám predražiť, ale americké podniky zatiaľ môžu zvládnuť clá vzhľadom na slabý dolár bez zvýšenia cien.

Európsky obchodný komisár Pascal Lamy v piatok jasne povedal, že lehota na odvrátenie miliónových platieb vypršala. „Teraz už viac niet cesty, ako zabrániť sankciám,“ uviedol Lamy po rozhovoroch so zástupcami vlády a poslancami Kongresu vo Washingtone. Americký obchodný splnomocnenec Robert Zoellick vyzval Kongres na rýchlu reakciu. „Trestné clá na americký export sú nebezpečenstvom pre náš hospodársky rast a mohli by spomaliť vytvorenie nových pracovných miest,“ povedal minulý týždeň.

Je to prvýkrát, čo EÚ siahla po takýchto odvetných opatreniach proti svojmu najväčšiemu obchodnému partnerovi. EÚ pritom platí kvôli svojmu zákazu na americké mäso s obsahom hormónov, ktorý WTO vyhlásila za ilegálny, od roku 1999 trestné clá na export do USA v rozsahu takmer 116 miliónov USD (v prepočte asi 3,7 miliardy SKK) ročne. V USA už existuje viacero návrhov zákonov, ale ešte sa o nich rokuje len na úrovni výborov.

Lamy dúfa, že americká legislatíva sa v priebehu tohto roka zmení. „V deň, keď bude existovať príslušný americký zákon, vysadím sankcie,“ povedal. Časový horizont mu však v americkom Kongrese nikto nedal. Senát sa chce o situácii poradiť ešte v marci.

Predbežné návrhy predpokladajú postupné odbúranie exportnej pomoci, čo však EÚ doteraz odmietla. „Posudok WTO nehovorí o žiadnej prechodnej fáze,“ povedal Lamy.

Informovala o tom nemecká agentúra DPA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS