EÚ chce dohliadať na ratingové agentúry
Ratingové spoločnosti sa dostali pod paľbu kritiky po tom, ako udeľovali vysoké ratingy finančným produktom z oblasti amerického hypotekárneho trhu, čím sa v konečnom dôsledku podieľali na vzniku svetovej hypotekárnej krízy
Ratingové agentúry by sa mali podrobiť dohľadu medzinárodného orgánu, ktorého založenie sa v súčasnosti zvažuje, alebo čeliť tvrdšej regulácii Agentúry totiž čelia kritike, že neboli schopné varovať investorov pred nebezpečenstvom vyplývajúcim z hypotekárnych produktov v USA. V pondelok to uviedol Výbor európskych regulačných orgánov pre cenné papiere (CESR), ktorý sa skladá z regulačných úradov 27 štátov Európskej únie (EÚ).
CESR na pôde Európskej komisie (EK) predložil návrh na vznik medzinárodného orgánu, ktorý by mal vytvoriť nezávislé štandardy pre ratingové agentúry a monitorovať, či ich dodržiavajú. Navrhovaný orgán by mal zverejňovať mená agentúr, ktoré sa nebudú štandardov dostatočne pridržiavať. Ak sa nepodarí vytvoriť medzinárodný kontrolný orgán pre spomínané odvetvie v krátkom čase, tak pod dohľadom CESR by mal vzniknúť aspoň na úrovni EÚ, uviedlo vedenie výboru. Podľa CESR v prípade, že agentúry nebudú spolupracovať s navrhovaným orgánom, mali by zakročiť dohliadajúce úrady a zaistiť kvalitu ratingov, a to pravdepodobne pomocou regulácie.
Ratingové spoločnosti sa dostali pod paľbu kritiky po tom, ako udeľovali vysoké ratingy finančným produktom z oblasti amerického hypotekárneho trhu, čím sa v konečnom dôsledku podieľali na vzniku svetovej hypotekárnej krízy, ktorá spôsobila ďalekosiahle dôsledky ako hospodárstvu USA tak aj EÚ. Ratingový sektor ovládajú tri spoločnosti Moody’s Corp, Standard & Poor’s a Fitch Ratings.