Európsky parlament žiada vytvorenie globálnej dane z finančných transakcií. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválil v stredu 10. marca. Daň má podľa parlamentu odradiť finančné inštitúcie od vystavovania sa nadmernému riziku a zabezpečiť, aby škody spôsobené finančnou krízou spravodlivo platil finančný priemysel, ktorý ich spôsobil. V prípade, že sa možnosť zavedenie globálnej dane ukáže ako nereálna, by Európska únia podľa europoslancov mala zvážiť možnosť postupovať v tejto oblasti
Parlament v uznesení nalieha na Európsku komisiu, aby včas vypracovala plán na zavedenie dane z finančných transakcií s cieľom predstaviť spoločnú pozíciu Európskej únie v tejto oblasti na samite G20, ktorý sa uskutoční v júni 2010. „Komisia má tiež vyhodnotiť dopad takejto dane na stabilizáciu finančných trhov a preskúmať, či by mohla zabrániť budúcim finančným krízam prostredníctvom poukázania na určité typy neželaných transakcií,“ uvádza sa v tlačovej správe Európskeho parlamentu.
Poslanci vyzvali komisiu a Európsku radu, aby zhodnotili, v akom rozsahu by táto daň mohla byť využitá na financovanie rozvojovej spolupráce a napomôcť tak rozvojovým krajinám pri zvládaní dopadov klimatických zmien. Komisia a rada tiež majú zhodnotiť potenciál tejto dane so zreteľom na príspevok do rozpočtu Európskej únie. „Aj napriek tomu, že europoslanci preferujú globálny prístup k zavedeniu tejto dane prostredníctvom dohody na úrovni G20, požadujú analýzu plusov a mínusov možnosti zavedenia samostatnej dane tohto typu v rámci EÚ, najmä pre prípad, že by sa jej hlavní svetoví partneri rozhodli daň z finančných transakcií nezavádzať,“ uvádza sa vo vyhlásení parlamentu.
Parlament pritom zdôrazňuje, že žiadne riešenie tejto dane nesmie poškodiť schopnosť bankového sektoru uskutočňovať svoju dôležitú úlohu prínosu pre reálne hospodárstvo a spoločnosť, ani podporovať migráciu kapitálu alebo poskytovania služieb do alternatívnych miest. Pri plánovaní dane sa má zabrániť negatívnemu dosahu na jednotlivých investorov či malé a stredné podniky.