Pripravovaná telekomunikačná spoločnosť Energotel sa zrejme bude profilovať ako budúci operátor mobilnej siete tretej generácie UMTS. Podľa predstáv ministerstva hospodárstva SR by mal do spoločnosti vstúpiť strategický investor v podobe mobilného operátora, ktorý by získal licenciu UMTS. Ako v rozhovore pre agentúru SITA uviedol poradca ministra hospodárstva Márius Hričovský, Energotel by mal začať reálne fungovať v najbližších dňoch.
Podľa M. Hričovského by spoločnosť mohla začať s komerčnou činnosťou, len čo vláda odsúhlasí peňažný vklad akcionárov do podniku. Energotel, a.s. vznikne transformáciou Transtelu, dcérskej spoločnosti Transpetrolu, ktorá realizuje aktivity súvisiace s prenájmom prebytočných kapacít jeho optických trás.
Ministerstvo hospodárstva SR minulý týždeň posunulo žiadosť o povolenie peňažného vkladu slovenských energetických podnikov, ktoré zahŕňajú Slovenské elektrárne, Slovenský plynárenský priemysel, Západoslovenské, Stredoslovenské a Východoslovenské energetické závody, na Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku. Podľa pôvodných zámerov sa žiadosťou mala vláda zaoberať už tento týždeň, na štvrtkovom programe rokovania kabinetu sa však nenachádza.
Peňažný vklad je len jednou zložkou majetku budúceho telekomunikačného operátora. Druhú časť by mala tvoriť lukratívna optokáblová sieť, ktorú do Energotelu vložia všetky energetické podniky. V súčasnosti prebieha oceňovanie optokáblovej infraštruktúry Slovenských elektrární a rozvodných závodov. Časť svojich optických káblov by do Energotelu mali vložiť aj SPP, tie sú však v súčasnosti predmetom majetkoprávnych sporov s Naftoprojektom Poprad. M. Hričovský ráta, že ukončenie nepeňažných vkladov si vyžiada niekoľko desiatok dní. Konečná výška základného imania tak bude závisieť od výsledkov ocenenia optokáblovej siete energetických podnikov.
Predstavenstvo Transpetrolu, ktorý je 100-percentným vlastníkom Transtelu, a mimoriadne valné zhromaždenie schválili navýšenie základného imania Transtelu v polovici marca. Transpetrol už predložil energetickým podnikom návrh zmlúv o peňažnom vklade. Podiel každého z nich na základnom imaní Energotelu bude 11 mil. Sk. Základný kapitál sa tak zvýši z pôvodných 11 mil. Sk na 66 mil. Sk.