Enel a EdF podpísali dlho očakávanú dohodu
Talianska energetická spoločnosť Enel tak bude môcť opäť rozvíjať jadrovú energetiku, ktorú v Taliansku po černobyľskej katastrofe v roku 1986 zakázali
Talianska energetická spoločnosť Enel a jej francúzsky konkurent Eléctricité de France (EdF) podpísali dlho očakávanú dohodu, ktorá podporí bezpečnosť energetických dodávok Talianska, ako aj umožní Enelu rozvíjať jadrovú energetiku, ktorá je v Taliansku zakázaná. Transakciou získa Enel 12,5-percentný podiel v jadrovej elektrárni Flamanville, ktorá je prvou elektrárňou novej generácie s tlakovodnými reaktormi typu EPR spoločnosti EdF. Táto elektráreň s celkovým výkonom 1 600 megawattov, ktorá je momentálne vo výstavbe, by mala odštartovať výrobu elektrickej energie v roku 2012. Enel sa taktiež bude môcť zúčastniť na výstavbe ďalších piatich EPR
Dohodou tak získa Enel, ktorý v Taliansku vlastnil všetky jadrové elektrárne až pokiaľ ich po černobyľskej katastrofe v roku 1986 v krajine zakázali, prístup k novej technológii, ako aj celkovej plánovanej kapacite 1 200 megawattov v roku 2012, vyrobenej prostredníctvom atómových reaktorov. Transakciou taliansky energetický gigant taktiež nadobudne 30 až 40-percentné podiely vo francúzskych kombinovaných elektrárňach s celkovým výkonom okolo 1 400 megawattov. Ako protihodnotu získa EdF možnosť zúčastniť sa na niektorých projektoch firmy Enel v Európe a stredomorskej oblasti.
Britský denník Financial Times informoval, že Enel by za aktíva spoločnosti EdF mal zaplatiť 2 mld. eur, pričom touto transakciou získa 3-percentný podiel na francúzskom energetickom trhu.
Taliansky Enel pôsobí na Slovensku od apríla minulého roka, kedy vstúpil do Slovenských elektrární. Za 66-percentný balík akcií Slovenských elektrární zaplatil 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií SE zostalo v rukách Fondu národného majetku SR. Francúzska firma EdF na Slovensku kontroluje 49-percentný podiel v spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. Žilina.