V piatok sa zrealizovala emisia štátnych eurobondov s dvojročnou splatnosťou v objeme 500 mil. eur, ktorú získali vopred vybraní investori. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek, celkovo 85 % emisie putovalo do portfólií bánk, zvyšok získali iné subjekty. Najväčší podiel na emisii vo výške 36 % pritom získali nemeckí investori a 30 % išlo do Rakúska. Po 10 % si rozobrali investori z Francúzska a Veľkej Británie. Manažérom emisie je Credit Suisse First Boston (CSFB). Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings pridelila eurobodnom ratingové hodnotenie BBB. Rating tak je v súlade s ratingom Slovenska od agentúry Fitch pre dlhodobé devízové záväzky, ktorý má stabilný výhľad.
Výnos eurobondov je pohyblivý na úrovni trojmesačného Euriboru navýšený o 0,05 % a bude sa vyplácať štvrťročne. Ako spresnil Bytčánek, počas prvých troch mesiacov bude kupón predstavovať 2,415 %. „Slovensko tak získalo najnižší kreditný spread spomedzi krajín strednej a východnej Európy v histórii,“ dodal Bytčánek.
Zdroje z dlhopisov sa použijú na splatenie eurobondov vydaných spoločnosťou Nomura v roku 1998 v objeme 512 mil. eur. V prípade zhoršenia trhových podmienok alebo alternatívnych výhodnejších možností krytia dlhu môže štát eurobondy predčasne splatiť. Emisia zahraničných štátnych dlhopisov ušetrí počas svojej životnosti výdavky štátneho rozpočtu v časti krytia štátneho dlhu v objeme približne 1 mld. Sk. Pozitívny dopad na štátny rozpočet v tomto roku by mal predstavovať úsporu približne 250 mil. Sk.
Naposledy si štát v zahraničí požičiaval ešte v apríli 2000 za podstatne horších podmienok, kedy kupón dosahoval fixných 7,375 %. Išlo pritom o desaťročné bondy v objeme 500 mil. eur.