Slovensko, ktoré má záujem opätovne sa pričleniť ku skupine najhorúcejších kandidátov na vstup do EÚ do konca tohto roku, emitovalo päťročné bondy v hodnote 350 mil. EUR, čo prevyšuje očakávanú hodnotu 300 mil. EUR. Ide o prvý vstup Slovenska na medzinárodné trhy od straty investičného štatútu v minulom roku. Emisia je považovaná za hlavnú skúšku toho, ako pristupujú zahraniční investori k novej vláde.
„Emisiu možno považovať za dôležité hlasovanie investorov o dôvere voči novej slovenskej vláde a o dôvere voči vládnemu stabilizačnému programu,“ povedal Peter Malík, jeden z hlavných predstaviteľov divízie pre európske kapitálové trhy banky Credit Suisse First Boston, ktorá je spoločným manažérom emisie spolu s finančnou spoločnosťou J.P. Morgan. „Silný záujem investorov nám umožnil zvýšiť hodnotu emisie a umiestniť asi 80 % bondov u špičkových investorov,“ dodal. Emisia bude plniť orientačnú funkciu v prípadoch, keď budú slovenské podniky hľadať možnosti zvyšovania kapitálu na medzinárodných trhoch.
Eurobondy nesú 7,5-percentnú kupónovú platbu a úrokový výnos dosahuje úroveň 4,2 % nad päťročnými nemeckými štátnymi cennými papiermi Bunds. Slovensko je nútené platiť výraznú prémiu v porovnaní s ČR, Poľskom a Maďarskom. Prémia však môže byť zredukovaná na polovicu, ak bude na decembrovom summite v Helsinkách Slovensko prizvané na rokovania o vstupe. Pre krajiny, ktoré sú v prvej vlne, platia nižšie náklady pri získavaní pôžičiek, pretože investori počítajú s ich budúcim členstvom v EÚ.
Slovensko debutovalo na medzinárodných trhoch v máji 1998, kedy emitovalo 5-ročné bondy v markách, dolároch a v jenoch. Bondy denominované v markách, ktoré expirujú v roku 2003, sa momentálne obchodujú na úrovni 380 bázických bodov nad nemeckými Bunds. Slovensko je držiteľom ratingu BB+ od agentúry Standard & Poor’s a ratingu Ba1 od Moody’s Investors Service, pričom vyhliadky ratingov sú negatívne.