ČLÁNOK




Emerging markets sú na prahu dramatického obdobia
13. júla 2001

Obligácie, akcie a miestne meny sú v rámci emerging markets vystavené v týchto dňoch obrovským stratám a analytici hovoria o najturbulentnejšom období od globálnej finančnej krízy v rokoch 1997-1998. Obavy sú spojené najmä s tým, že argentínske peso fixované na americký dolár by mohlo skolabovať, prípadne, že Argentína nebude schopná splatiť svoj enormný zahraničný dlh. Argentínska vláda však včera opätovne deklarovala, že si splní všetky svoje záväzky a nebude devalvovať peso. Stále sú však v obehu informácie o možnom odstúpení ministra hospodárstva Dominga Cavalla, ktorý sa intenzívne snaží, no bez konkrétnejšieho výsledku, vyviesť krajinu z takmer 40 mesiacov trvajúcej recesie.

Akciový index Merval sa znížil o 6,6% a benchmarkové bondy „spadli“ o 5%.

Dodajme, že argentínsky dlh sa podieľa 20%-25% na celkovom dlhu všetkých krajín, ktoré majú parametre emerging markets.

Tento vývoj sa priamo týka aj ďalších latinsko-amerických krajín.

Brazílsky real, ktorý od začiatku roka stratil 30% svojej hodnoty opäť poklesol o ďalších 2,3% a včera vykázal rekordné minimum k doláru pri výmennom kurze 2,549 realu/USD.

Brazílske benchmarkové bondy zaznamenali prepad o 3,4%.

Mexické peso, ktoré sa zdalo byť mierne imúnne voči tomuto vývoju, sa takisto oslabilo o 1,5% a naposledy sa obchodovalo za 9,28 pesos/USD, hoci na začiatku týždňa bol tento výmenný kurz na hladine 9,14 pesos/USD.

Turecká líra stratila 5% svojej hodnoty, voči tempu a kvalite reforiem má stále výhrady Medzinárodný menový fond, čo je limitujúcim faktorom pri uvoľnení dohodnutých úverových zdrojov.

Kríza v Argentíne a Turecku mala doteraz iba malý vplyv na ostatné rozvíjajúce sa trhy, no zdá sa, že postupne zasiahne aj ďalšie krajiny v Latinskej Amerike, východnej Európe a v Ázii.

Emerging markets neboli od roku 1998 v horšej situácii, ako sú teraz – konštatuje vo svojej analýze konzultačná skupina Idea-global. Investori predávajú čoraz viac aktív, aby vykryli straty v Argentíne a majú čoraz väčšiu averziu voči riziku, pretože sa zhoršujú aj globálne ekonomické podmienky.

Štúdia Deutsche Bank zdôrazňuje, že rozvíjajúce sa trhy sa mohli relatívne rýchlo vyrovnať s krízou v rokoch 1997-1998, pretože robustné rastové parametre svetovej ekonomiky generovali extrémne silný dopyt po exporte, čo však nie charakteristické pre terajšie obdobie.

Pokles v USA sa podieľa aj na znehodnotení ázijských mien – najnovším príkladom je taiwanský dolár, ktorý zostúpil na trojročné minimum práve z dôvodu rapídneho poklesu vývozných aktivít nasmerovaných na americké teritórium.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 1. 2025

USD 1,040 0,004
CZK 25,140 0,001
GBP 0,845 0,000
HUF 409,700 1,380
CAD 1,498 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS