Nový Homebanking ponúka nadštandardnú úroveň služieb a z hľadiska bezpečnosti poskytuje bezpečnostné mechanizmy využívajúce štandard PKI (Public Key Infrastructure – Infraštruktúra verejného kľúča).
Bratislava, 24. júna 2002. Všeobecná úverová banka (VÚB), a. s., Bratislava ponúkne klientom prostredníctvom nového Homebankingu najmodernejší spôsob vytvárania bezpečnej a dôveryhodnej elektronickej komunikácie. Posledný júnový týždeň zaviedla do pilotnej prevádzky produkt nový Homebanking, ktorého úlohou je nahradiť súčasný Homebanking novým a modernejším produktom. Nový Homebanking využíva všetky výhody asymetrického šifrovania, elektronického podpisu a digitálnych certifikátov, ktoré umožňujú splnenie všetkých princípov bezpečnej elektronickej komunikácie – dôvernosť, autentifikáciu, integritu a neodmietnuteľnosť.
Zavedením elektronického podpisu v rámci produktu Homebanking VÚB ponúka svojím klientom v súlade s novým zákonom o elektronickom podpise všetky výhody plynúce z jeho používania. Zároveň im spolu s uvedením nového produktu ponúka služby Certifikačnej autority, pokrývajúce všetky požiadavky kladené na vydávanie a správu digitálnych certifikátov. Nový Homebanking poskytuje aj vyššiu úroveň bezpečnosti prostredníctvom štandardu PKI (Public Key Infrastructure – Infraštruktúra verejného kľúča), ktorý je jedným z najprogresívnejších trendov pri ochrane informácií v elektronickom prostredí. Nový Homebanking je klientom VÚB k dispozícii nepretržite 24 hodín denne.
Nový Homebanking umožní klientom okrem prístupu pomocou analógového a ISDN modemu prístup do banky aj cez pevnú dátovú linku a Internet. Jeho ďalšou výhodou je technologická, dátová a grafická integrácia so systémom Elektronických distribučných ciest VÚB, vyšší komfort pri aktualizácii nových verzií banky, či rozsiahlejšia paleta produktov a služieb.
Digitálny podpis budú môcť klienti použiť na digitálne podpisovanie všetkých transakcií, ktoré vyžadujú overenie identity klienta bankou. Ide o predovšetkým transakcie s účtom klienta, napríklad informácie o zostatku na účte, platobné príkazy na úhradu alebo inkaso, trvalé príkazy alebo automatické prevody, apod. Digitálny podpis klienta VÚB nevyžaduje pri všeobecných informáciách poskytovaných bankou, akou je napríklad kurzový lístok alebo úrokové sadzby. Do konca roku 2002 plánuje VÚB využitie digitálneho podpisu len pre bankový styk, ktorý sa týka správy účtov klientov banky prostredníctvom Internet bankingu.
Aby klient mohol používať pri transakciách digitálny podpis, vygeneruje si dvojicu elektronických kľúčov – súkromný a verejný. Kľúče môžu byť na požiadanie klienta generované aj na strane banky. Klient si zvolí, či si uloží kľúče na disketu alebo disk počítača, alebo si ich uloží na bezpečnostný predmet – čipovú kartu. Uloženie na čipovú kartu je vyššou úrovňou zabezpečenia kľúčov klienta. Elektronické transakcie v novom Homebankingu podpisuje klient pomocou súkromného kľúča. Autentickosť digitálneho podpisu a integrita prenášaných informácií sa v banke overuje pomocou verejného kľúča klienta, ktorý má banka k dispozícii. Autentickosť verejného kľúča, ktorý je voľne k dispozícii, je zabezpečená digitálnym certifikátom k verejnému kľúču, vydaným Certifikačnou autoritou VÚB.
Vydávanie digitálnych certifikátov klientom VÚB je bezplatné. Klient platí mesačný poplatok len za používanie produktu. Jednorázový poplatok zaplatí v prípade, že jeho kľúče sa generujú softvérovými a hardvérovými prostriedkami banky. Okrem toho klient zaplatí jednorázový poplatok za čipovú kartu a čítačku, ak sa rozhodne pre uloženie svojich elektronických kľúčov a certifikátu na tento bezpečnostný predmet. Uloženie certifikátu na disketu je bez poplatku.
VÚB ako prvá banka na Slovensku ponúkla svojim klientom službu Homebankig už v roku 1996. Dodávateľom produktu Homebanking bola spoločnosť Unicom. Tento produkt je z hľadiska množstva realizovaných transakcií jedným z najdôležitejších distribučných kanálov elektronického bankovníctva vo VÚB. Je však postavený aj z hľadiska bezpečnosti na dnes už zastaralej platforme IBM OS/2. Z tohto dôvodu sa v roku 2001 začal vo VÚB budovať projekt pre zavedenie nového Homebnakingu s cieľom nahradiť pôvodný Homebanking modernejším produktom.