Ekonómovia ukazujú cestu, politici však komplexnejšie riešenia neštudujú, alebo ich „vylepšujú“, povedal Viliam Páleník zo SAV v online debate.
„Napríklad na oblasť dlhodobej nezamestnanosti a nezamestnanosti Rómov sme navrhli inkluzívny trh (vznikli by nové typy firiem, ktoré by získavali od štátu zákazky verejným obstarávaním. Tie firmy by si najímali dlhodobo nezamestnaných za trhovú cenu práce a vykonávali by služby, ktoré sa aj teraz robia – údržba exteriérov a podobne), namiesto aktivačných prác. Navrhli sme orientáciu našej ekonomiky na striebornú ekonomiku (výroba tovarov a služieb pre starnúcu západoeurópsku populáciu). Žiadna krajina sa zatiaľ na túto oblasť nešpecializuje, ak by sme to skúsili, určite by sme boli úspešní. Navrhli sme aj pôžičky pre vysokoškolákov, aby študovať mohli všetci, vysokoškolák by si zobral pôžičku, vyštudoval by. Ak by sa zamestnal na Slovensku a platil dane, tak by sa mu zaplatené dane započítali do splátky pôžičky,“ uviedol Páleník.
Menšia korupcia znižuje potrebu ozdravovať
Prečo vláda nešetrí na sebe, koľko toho premrhala na odmenách, posťažoval sa jeden z čitateľov v online diskusii.
„Cez verejné financie prechádza asi 40 percent HDP, čo sú obrovské sumy, v tomto samotné platy alebo odmeny tvoria malú položku, ale ako sa hovorí, ryba smrdí od hlavy, majú byť príkladom. Zvyšovanie výdavkov má dve hlavné oblasti. Prvou sú peniaze, ktoré idú dovnútra štátnej sféry, teda na úradníkov, a druhá oblasť sú výdavky, ktoré idú mimo vlády – zdravotníctvo či nezamestnanosť. Naozaj je divné, keď pracovníčky na úrade práce hovoria, že sociálne dávky vyplácajú vo väčšej výške, ako je ich plat,“ konštatoval Páleník.
celý článok
Odpovede Viliama Páleníka z Ekonomického ústavu SAV na všetky otázky si môžete prečítať TU