Aktuálny vývoj a predikcie ukazovateľov ekonomického a menového vývoja na Slovensku nevyvolávajú podľa Národnej banky Slovenska (NBS) potrebu zmeny menovej politiky. Infláciu naďalej ovplyvňujú predovšetkým nákladové faktory pri absencii dopytových inflačných tlakov. Ani vývoj obchodnej bilancie nenaznačuje podľa Národnej banky Slovenska (NBS) nárast spotrebiteľského dovozu a jej priaznivý vývoj ovplyvňuje najmä exportu. Rast úverových aktivít vyvolalo čerpanie dlhodobých hypotekárnych úverov obyvateľstvom. Banková rada NBS preto v piatok rozhodla o ponechaní súčasnej úrovne kľúčových úrokových sadzieb. Informoval o tom hovorca NBS Igor Barát.
Vývoj spotrebiteľských cien v septembri mierne prekročil očakávania NBS, keď sa rámci vnútornej štruktúry inflácie zrýchlila dynamika predovšetkým jadrovej inflácie. Zdrojom jej rýchlejšieho rastu bolo najmä dodatočné prispôsobenie cien vybraných obchodovateľných tovarov augustovému zvýšeniu spotrebných daní. Zároveň sa zvýšili aj ceny potravín v dôsledku snahy prvovýrobcov nepredávať produkciu pod nákladové ceny. V budúcom roku bude podľa centrálnej banky v cenovom vývoji pretrvávať určujúci vplyv administratívnych úprav s tlmiacim efektom na vznik inflačných dopytových tlakov. „Aktuálna krátkodobá predikcia inflácie potvrdzuje predpoklady naplnenia programových hodnôt pre vývoj celkovej aj jadrovej inflácie v hornej časti programového intervalu,“ informovala centrálna banka.
Vo vzťahu k zahraničiu sa naďalej zlepšuje deficit bežného účtu platobnej bilancie v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V auguste dosiahla obchodná bilancia tretíkrát prebytok, čo sa podľa predbežných údajov zopakovalo aj v septembri. Podľa NBS bude pokles pasívneho salda obchodnej bilancie a bežného účtu pokračovať. „Jeho koncoročná úroveň by mohla dosiahnuť aj nižšiu úroveň, ako boli predpoklady aktualizovaného menového programu NBS,“ uvádza centrálna banka.
Vývoj výmenného kurzu slovenskej koruny bol podľa NBS v septembri stabilný. Medziročne sa spomalilo jeho zhodnocovanie, čo ovplyvnilo doznievanie efektu znehodnotenia slovenskej koruny v rovnakom období minulého roka. V dôsledku toho centrálna banka očakáva pokračovanie spomaľovania reálneho zhodnocovania aj v ďalšom období.
Vývoj menových agregátov pokračoval v septembri vo svojom predchádzajúcom trende. Dynamika peňažnej zásoby sa v porovnaní s augustom zrýchlila. Celkové spomalenie dynamiky v porovnaní s predchádzajúcim rokom čiastočne spôsobila podľa centrálnej banky zmena správania sa vkladateľov v prospech mimobankových úložiek, ako aj s pokles reálnych príjmov obyvateľstva. Rast úverov sa mierne spomalil, v priemere si však v treťom štvrťroku udržiaval stabilnú úroveň.
Národná banka Slovenska očakáva podľa aktualizovaného menového programu rast slovenskej ekonomiky v tomto roku o 3,9 % až 4,4 %. Deficit bežného účtu platobnej bilancie predpokladá na úrovni 4,5 až 5 % HDP. V tomto roku by sa mala podľa centrálnej banky zvýšiť cenová úroveň v priemere o 8,3 % až 8,8 %, pričom koncoročná inflácia by mala byť 8,4 % až 9,7 %.