Indikátor ekonomického sentimentu (IES) dosiahol v januári 98,6 bodu, čím pokračoval v raste z decembra minulého roku. Medziročne vzrástla hodnota indexu o 1,4 bodu. Rast indikátora ekonomického sentimentu podporili priaznivejšie očakávania v priemysle, kde indikátor dôvery aj na začiatku roka pokračuje v priaznivom vývoji a vrátil sa späť do kladných hodnôt. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Na vývoj indikátora dôvery mali v januári vplyv hlavne optimistické očakávania priemyselnej produkcie, stabilizovaný stav zásob hotových výrobkov a oproti decembru 2001 nezmenená úroveň dopytu po priemyselnej produkcii. Podľa ŠÚ možno predpokladať, že vývoj z prelomu rokov bude priaznivo pôsobiť na výkonnosť priemyselnej produkcie počas roka 2002.
Indikátor dôvery v stavebníctve v porovnaní s decembrom 2001 vzrástol o 4 percentuálne body. Na hodnotení súčasného dopytu, ktorý polovica respondentov považuje za nižší ako normálny, sa stále odráža nedostatok finančných zdrojov. Naďalej pretrváva pokles počtu zamestnancov v stavebných podnikoch. Až 30 % respondentov, najmä firmy s 500 a viac zamestnancami, očakáva zníženie počtu zamestnancov počas nasledujúcich troch mesiacov.
V dôsledku pozitívneho hodnotenia ekonomickej situácie očakávanej v nasledujúcich troch mesiacoch, pomerne nízkeho stavu zásob tovarov a sezóne primeranému hodnoteniu súčasnej ekonomickej situácie, vzrástol indikátor dôvery v maloobchode na úroveň 24 %. Je to najvyššia hodnota tohto ukazovateľa za posledné tri roky.
Od apríla 2001 s malým prerušením v októbri a decembri 2001 sa indikátor spotrebiteľskej dôvery vyvíja priaznivo. Pesimizmus spotrebiteľov, ohodnotený mínus 27 bodmi, bol na začiatku tohto roka na najnižšej hladine za posledných 15 mesiacov. Aj keď oproti decembru 2001 mierne vzrástli obavy zo zvýšenia nezamestnanosti, ostatné zložky indikátora zaznamenali pozitívny medzimesačný posun. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku došlo k zlepšeniu o 7,6 bodu, ku ktorému zrejme prispelo aj odloženie plánovaného zvýšenia niektorých regulovaných cien. Na pozitívnom výsledku oproti januáru 2001 sa podieľajú všetky štyri zložky, výraznejšie najmä očakávania finančnej situácie v domácnosti a hospodárskej situácie v štáte.
Indikátor ekonomického sentimentu je zložený ukazovateľ, ktorý zobrazuje aktuálny stav očakávaní účastníkov ekonomického prostredia. Pozostáva z agregovaných údajov z výsledkov konjunkturálnych prieskumov v priemysle, stavebníctve, maloobchode a z výsledkov prieskumu o názoroch spotrebiteľov na aktuálnu ekonomickú situáciu. Bázickým obdobím je priemer roku 1995.