ČLÁNOK




EK schválila víziu nového európskeho jednotného trhu
21. novembra 2007

EK schválila víziu nového európskeho jednotného trhu



Prijaté opatrenia by mali modernizovať európsky jednotný trh a ponúknuť Európanom viac výhod
 


Európska komisia (EK) v utorok prijala balík iniciatív s názvom „Jednotný trh pre Európu 21. storočia“, ktorých cieľom je modernizovať európsky jednotný trh a ponúknuť Európanom viac výhod. Ako ďalej informovala vedúca zastúpenia EK na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová schválený dokument je iba víziou, pracovným nástrojom EK. Jednotný trh, ktorý vznikol v roku 1992, prispel k vytvoreniu konkurencieschopných spoločností, zníženiu cien, lepším možnostiam výberu pre spotrebiteľov a k zvýšeniu atraktívnosť Európy pre investorov, avšak podľa experta z Generálneho riaditeľstva pre vnútorný trh a služby Tomáša Kukalu už v súčasnosti nespĺňa požiadavky a očakávania Európanov. Predseda EK José Manuel Barroso vyhlásil, že „balík iniciatív stavia na prvé miesto spotrebiteľov a malé podniky a znamená začiatok novej etapy jednotného trhu“. Prijaté opatrenia by mali zabezpečiť, aby sa vďaka jednotnému trhu lepšie využili výhody globalizácie, aby sa upevnilo postavenie spotrebiteľov a otvorili sa nové možnosti pre malé podniky, podnietila sa inovácia a prispelo sa k udržaniu vysokých sociálnych a environmentálnych noriem.


Ambíciou EK je hlavne poskytnúť spotrebiteľom väčšie práva a lepšie informácie, čo im zabezpečí výhody a zároveň povedie ku konkurencieschopnosti a inovácii. Jednou z nosných oblastí záujmu EK je aj bankový sektor, predovšetkým oblasť retailových finančných služieb. Snahou komisie je v tejto oblasti skvalitniť voľbu a dôveru spotrebiteľa, pričom Kukal upozornil predovšetkým na snahu EK zaviesť základný bankový účet pre všetkých, zjednodušiť zmenu bankových účtov, zlepšiť finančnú gramotnosť, ako aj urobiť zmeny v oblasti hypotekárnych úverov.


Pre malé podniky požaduje EK obmedziť byrokraciu, zlepšiť prístup k európskym programom, zvýšiť ich podiel na verejných zákazkách a postupne odstraňovať prekážky cezhraničnej činnosti. EK je za vytvorenie jednotného trhu za účelom nárastu pracovných príležitostí. Kukal poukázal na ambíciu EK schváliť európsky živnostenský zákon, ktorý by zároveň definoval štatút európskej súkromnej spoločnosti. Podľa Kukalu by sa jeho prijatím výrazne sprehľadnil a zjednodušil celý systém ako i základné práva, povinnosti a možnosti živnostníkov i malých podnikateľov. EK požaduje úpravy aj v oblasti globalizácie, inovácie a každodenného riadenia jednotného trhu. Špecifikom všetkých pripravovaných zmien je podľa Kukalu predovšetkým to, že v súvislosti s nim, nebudú v budúcnosti vznikať žiadne nové právne predpisy. „Cieľom komisie nie je vytvárať ďalšie a ďalšie normy, chceme podrobne zhodnotiť tie existujúce a následne pristúpiť k ich úpravám, alebo zrušeniu“ povedal.


Celkovo prijala v utorok EK tri oznámenia, a to Jednotný trh pre Európu 21. storočia, sociálnu víziu rýchlo sa meniacej Európy 21. storočia a oznámenie o službách všeobecného záujmu, vrátane služieb všeobecného záujmu. Podľa Kukalu sa však najväčší význam kladie pripisuje práve dokumentu o jednotnom európskom trhu. Elscheková-Matisová to vysvetlila tým, že jednotný trh má obrovský význam pre Európanov. „Od jeho vzniku do roku 2006 vyprodukoval približne 1 840 mld. euro pridanej hodnoty a vytvoril 2,75 mil. nových pracovných miest,“ dodala.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 12. 2024

USD 1,039 0,006
CZK 25,185 0,041
GBP 0,829 0,000
HUF 411,350 0,180
CAD 1,495 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS