Európska komisia zrušila svoje mimoriadne zasadnutie naplánované na 25. januára, na ktorom mala schváliť prvý návrh rozpočtového výhľadu EÚ po roku 2006. Novým termínom pre schválenie návrhu je 10. február, keď sa komisia zíde v Štrasburgu, informoval dnes v Bruseli hovorca Gerassimos Thomas. Na druhý deň predstaví EK dokument poslancom Európskeho parlamentu na plenárnom zasadnutí a 23. februára ministrom zahraničných vecí EÚ.
Dôvod odkladu je časový, nemá nič spoločné s podstatou návrhu, povedala dnes hovorkyňa pre rozpočtové záležitosti Elisabeth Wernerová. Práce na návrhu sú podľa nej v takom štádiu, že by bolo možné prijať rozhodnutie aj v pôvodne stanovenom termíne.
Schôdzka venovaná prvému návrhu tzv. finančnej perspektívy sa očakáva s napätím po decembrovej výzve šiestich bohatých krajín EÚ, aby rozpočtové výdavky nepresahovali v budúcnosti jedno percento hrubého domáceho produktu EÚ.
Predseda EK Romano Prodi takúto výzvu Nemecka, Francúzska, Británie, Švédska, Rakúska a Holandska vtedy jednoznačne odmietol a jeho postoj sa nezmenil.
Komisia sa teraz pokúša nájsť kompromis, ktorý uspokojí šesticu bohatých krajín, ale aj nádeje nových členov, že sa nezníži ich finančná podpora.
Podľa novín Financial Times Deutschland by možným kompromisom mohol byť počiatočný limit jedného percenta HDP v roku 2007, ktorý by sa postupne zvyšoval na jeho súčasnú hodnotu 1,24 % v priebehu piatich alebo siedmich rokov.
Prvý návrh finančnej perspektívy mala EK pôvodne predložiť v decembri, neurobila tak s cieľom vyhnúť sa spájaniu tejto citlivej otázky s rokovaniami o európskej ústave. Po krachu rokovaní na summite v Bruseli sa tak tomu už nevyhne.
Finančná perspektíva je v podstate viacročným rozpočtom únie, definuje výšku a charakter jej výdavkov a stanovuje ich limit, ktorý nemožno prekročiť. Momentálne funguje únia na základe tzv. Agendy 2000, ktorá je finančným výhľadom na roky 2000-06. Limit je stanovený na 1,24 percenta HDP, výdavky únie však ročne dosahujú len okolo jedného percenta.