EK tak ohlasuje nové spôsoby kontroly nad rozvíjajúcim sa sektorom, ktorému sa dáva za vinu to, že sa podieľal na vyvolaní finančnej krízy.
EK začala konzultácie v rámci odvetvia v pondelok so zámerom pripraviť pravidlá pre tieňové bankovníctvo. Ide o aktivity pripomínajúce základný model bankového podnikania, čiže požičiavanie si a poskytovanie pôžičiek, ale často mimo dohľadu regulačných úradov.
„Nechceme, aby finančné aktivity a finančné podniky obchádzali existujúce pravidlá,“ povedal Michel Barnier eurokomisár pre vnútorný trh a obchod, ktorý má na starosti reformu regulačného systému. Ako príklady firiem venujúcich sa tieňovému bankovníctvu sa často spomínajú hedžové fondy a private equity firmy. Často sa však za také považujú aj investičné fondy a dokonca podniky s dostatkom finančnej hotovosti. Tento sektor, ktorý podniká na okraji hlavného bankového systému, za posledné desaťročie viac ako zdvojnásobil svoju veľkosť a v roku 2010 sa na celkovom finančnom systéme podieľal viac ako štvrtinou.