Európsky komisár pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes v denníku Financial Times konštatoval, že aj v treťom štvrťroku dôjde k spomaleniu v ekonomikách EÚ, avšak očakáva zásadný obrat v posledných troch mesiacoch 2001, kedy už možno rátať s rastom mierne pod úrovňou 2,5%. Podľa jeho slov je preto nevyhnutné vyvarovať sa „neodôvodneného pesimizmu“.
Ministri financií a hospodárstva členských štátov Európskej únie, ktorí tvoria ECOFIN v tejto súvislosti deklarovali, že je nadmieru dôležité posilniť rozpočtovú disciplínu a zintenzívniť tlak na štrukturálne reformy, aby bolo možné oživiť potenciál ich ekonomík. Iba tak sa dá dosiahnuť pozitívny obrat a vyššie tempo rastu v porovnaní s USA, ako aj stabilizáciu a odstránenie nerovností v hospodárstve EÚ.
ECOFIN, ako aj dvanásťčlenná euroskupina sa dohodli na posilnení koordinácie ekonomickej politiky, čo je spojené s prijatím nových zásad správania sa pri realizácii Paktu stability a rastu EÚ, ktorý okrem iného zakotvuje limity rozpočtového deficitu v ekonomikách členských krajín „pätnástky“.
Najmä o otázke perspektív rozpočtovej politiky v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Portugalsku sa viedli veľmi dôverné, ba diskrétne rokovania, pretože ide o štáty euroskupiny s najvyšším deficitom. Podrobné informácie neboli k dispozícii –
Pedro Solbes iba uviedol, že v „niektorých krajinách EÚ sú nevyhnutné dôrazné kroky pri obmedzení verejných financií…“
E-12 však podrobne naplánovala agendu štrukturálnych reforiem s cieľom posilniť jednotlivé ekonomiky tak, aby sa našla čo najefektívnejšia cesta pri vytváraní nových pracovných príležitostí a pri dosiahnutí neinflačného rastu.
Došlo k predbežnej dohode o takej reforme daňového a odvodového systému, ktorý bude motivačne pôsobiť na pracovnú silu. Odznela výzva, aby sa postupne zmenšoval dôraz, ktorý sa kladie na schémy predčasného odchodu do dôchodku.
Britský minister financií Gordon Brown na pôde ECOFINU akcentoval, aby sa už do konca tohto roka zaviazali členovia EÚ liberalizovať telekomunikačný trh, kapitálové trhy do roku 2003 a sektor finančných služieb do konca roka 2004.
Brown naznačil, že bude nevyhnutné zaoberať sa aj „nekalou konkurenciou v rámci daňových systémov EÚ“.
Európsky komisár pre hospodársku súťaž včera inicioval vyšetrovanie „podozrivých daňových schém“ vo väčšine štátov Európskej únie.