ČLÁNOK




EBRD predpovedá pre strednú Európu a SNŠ na rok 2003 oživenie
23. apríla 2003

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) ocakáva na rok 2003 oživenie ekonomického rastu v strednej a východnej Európe (SVE) a v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Najvýraznejšie oživenie zaznamenajú krajiny, kandidujúce na vstup do Európskej únie (EÚ). Vo svojej výrocnej správe o tranzitívnych ekonomikách predpovedá banka na tento rok zvýšenie priemernej miery ekonomického rastu v regióne na úroven 4,0 % z vlanajšej hodnoty 3,7 %.

„Vzhladom na ocakávané oživenie ekonomickej aktivity v industrializovaných krajinách by mal región východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu zaznamenat v roku 2003 mierne zvýšenie ekonomického rastu,“ povedal hlavný ekonóm EBRD Willem Buiter. Na celkové ekonomické oživenie regiónu bude najpovzbudzujúcejšie vplývat ekonomický rast v ôsmich kandidátskych krajinách. Výrazné ekonomické oživenie sa ocakáva v Polsku, kde sa v predchádzajúcich dvoch rokoch zaznamenal slabý rast hospodárstva.

Osem krajín regiónu, kandidujúcich na vstup do EÚ, by malo podla EBRD zaznamenat v tomto roku spolu celkový ekonomický rast o 3,4 %, co predstavuje oživenie z vlanajšej miery 2,5 %. V správe EBRD sa uvádza, že zvýšenie investícií, vyplývajúce z grantov a prílevu priamych zahranicných investícií, lepšia alokácia zdrojov medzi sektormi a zvýšenie produktivity by mohli viest k povzbudeniu miery ekonomického rastu o 1 – 2 percentuálne body rocne v každej sledovanej krajine. Rast hospodárstva v juhovýchodnej Európe a Spolocenstve nezávislých štátov (SNŠ) by mal byt v tomto roku o nieco rýchlejší ako v strednej Európe, avšak oproti roku 2002 by mal spomalit na 4,3 % v juhovýchodnej Európe a na 4,5 % v SNŠ. Banka dalej predpovedá udržanie miery ekonomického rastu v Rusku oproti minulému roku na nezmenenej úrovni 4,3 %.

EBRD poukázala na riziká pesimistickejšieho scenára, pri ktorom by sa oddialilo oživovanie svetovej ekonomiky, co by „zdôraznilo nutnost vyriešit problémy ekonomickej nerovnováhy v jednotlivých domácich ekonomikách“. Podla EBRD však pesimistický scenár uvažoval s dlhodobým konfliktom v Iraku, s oddialením ekonomického oživovania ci dokonca s recesiou v západnej Európe a USA, s vysokými cenami ropy pocas tohto roku a s ich prudkým pádom v roku 2004. Svoje prognózy však EBRD založila na optimistickejších vyhliadkach.

EBRD upozornila, že výrazné štrukturálne fiškálne deficity v najväcších kandidátskych krajinách predstavujú vážne domáce riziko pre budúci rast a ekonomickú stabilitu. „Súcasné deficity výrazne ohrozujú ekonomiky a nepriamo prispievajú k prilákaniu tokov špekulatívneho kapitálu, kedže bránia centrálnym bankám agresívnejšie redukovat úrokové sadzby,“ uvádza sa v správe EBRD. V krajinách SNŠ ocakáva EBRD spomalenie rastu domáceho dopytu. Posilnovanie reálnych devízových kurzov a rast mzdových nákladov totiž vedú k znižovaniu likvidity a ziskovosti podnikov. Ocakávaný pokles cien ropy by pravdepodobne taktiež mal negatívny vplyv na dopyt a produkciu. „Rusko doteraz vykonalo málo s cielom splnit hlavné kritériá ekonomickej diverzifikácie. Táto diverzifikácia je potrebná na podporu strednodobých a dlhodobých perspektív ekonomického rastu,“ uvádza EBRD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS