ČLÁNOK




DS predložila do parlamentu návrhy zákonov o znížení daní
27. marca 2001

Od roku 1993 vzrástlo v Slovenskej republike daňové zaťaženie o 30 %, čím sa SR stala krajinou s najvyšším daňovým a odvodovým zaťažením medzi transformujúcimi sa krajinami strednej Európy. Podľa slov predsedu Demokratickej strany (DS) Ľudovíta Kaníka daňové zaťaženie dosahuje v SR 46 %. „Rozhodli sme sa preto neakceptovať návrh, ktorý prezentovala ministerka financií Brigita Schmögnerová,“ vyhlásil Kaník.

DS predložila do parlamentu návrhy zákonov o znížení daní, v ktorom rozlišuje daň z príjmov zo závislej činnosti a daň z príjmov z iných činností. „Tým požadujeme, aby sa zrovnoprávnili sadzby dane pre podnikajúce fyzické aj právnické osoby,“ vysvetlil Kaník. Dodal, že okrem iného požadujú znížiť sadzby dane z príjmov na 19 %, u dani z príjmov zo závislej činnosti by mala najnižšia sadzba dane pre príjmy do 120 tis. Sk predstavovať 10 %, najvyššia sadzba dane by mala dosiahnuť 30 %. Návrhom zákonov o znížení daní chce DS odstrániť aj povinnosť platiť daň z pridanej hodnoty (DPH) skôr, ako daňovník získa platbu, na ktorú sa DPH viaže. „Ďalej požadujeme presadzovanie dôslednejšej správy daní a zrušenie dedičskej dane pre najbližších príbuzných,“ uviedol predseda DS.

Kaník kritizoval aj narastajúce rozpočtové výdavky. „Štát každý deň míňa o 100 mil. Sk viac ako sú jeho príjmy,“ uviedol. Predseda DS prezentoval výsledky prieskumu agentúry MDK o informovanosti verejnosti o využití a účelovosti daní. „Nikto z 1200 opýtaných si nemyslí, že daňové zaťaženie v SR je nízke,“ povedal Kaník. Dodal, že väčšina opýtaných nesprávne odhadla výšku daní, pričom 1 % nevedelo, že dane smerujú aj do poľnohospodárstva a 50 % nemalo vedomie o smerovaní daňových príjmov štátu do zdravotníctva. Najzarážajúcejšie bolo podľa Kaníka, že len 80 % opýtaných občanov vedelo, že z daní daňových poplatníkov sa vypláca aj podpora v nezamestnanosti.

„Vzhľadom na skutočnosť, že do 2. apríla 2001 je nevyhnutné zo zákona podať daňové priznanie pre fyzické i právnické osoby, rozhodli sme sa pre celoslovenskú kampaň,“ pokračoval predseda DS. Kampaň pod názvom „Nedajme sa žmýkať!“ formou pohľadníc, ktoré budú rozdávané na všetkých daňových úradoch na území SR, má podľa Kaníka upozorniť na neefektívne a vysoké daňové zaťaženie. Kampaň potrvá od 28. marca do 2. apríla 2001.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 11. 2024

USD 1,062 0,003
CZK 25,390 0,051
GBP 0,828 0,002
HUF 410,700 1,070
CAD 1,480 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS