ČLÁNOK




Dow Jones stúpol vlani o 25,3 %, S&P 500 o 26,4 % a Nasdaq Composite o 50 %
5. januára 2004

Podľa výsledkov za minulý rok, základné indexy kapitálového trhu v USA preukázali značný rast. Americký trh stúpal po troch rokoch strát. Index Standard & Poor´s 500, považovaný za jeden z najdôležitejších indikátorov akciového trhu, v minulom roku stúpol o 26,4 %. Bol to jeden z najväčších rastov amerického trhu po roku 1998. Minulý rok bol najlepším rokom po roku 1996 pre index Dow Jones Industrial Average. Index Nasdaq Composite, v ktorom dominujú technologické akcie za minulý rok stúpol o 50 %. Je to tretí veľkosťou najväčší rast na NASDAQ. Technologický index mal oveľa výraznejšie úspechy v roku 1991, keď stúpol o 57 % a v roku 1999 keď stúpol o 86 %.

Koncom minulého roku Dow uzavrel na hranici 10 453,92 bodu, Standard & Poor´s 500 na 1111,92 a Nasadaq Composite na 2003,37 bodu. Koncom roku 2002 mal Dow hodnotu 8 341,63 bodu, Standard & Poor´s 500 na 879,82 bodu a Nasdaq Composite – 1335,51.

Minimálne hodnoty základných ukazovateľov kapitálového trhu boli 11. marca keď trh dosiahol dno. Bolo to pred vypuknutím vojny v Iraku. V tento deň bol Dow na úrovni 7524,06 bodu, Standard & Poor´s 500 na úrovni 800,73 bodu a Nasdaq Composite na hranici 1271,47 bodu. Stabilný rast na trhusa začal v apríli tohto roku. Bolo to vďaka optimistickým očakávaniam investorov ohľadom rastu americkej ekonomiky. Už koncom mája minulého roku sa začali zlepšovať ukazovatele americkej ekonomiky. V treťom štvrťroku bol rast HDP v USA 8,2 % v ročnom vyjadrení. Podľa predpovedí rast americkej ekonomiky by mal dosiahnuť v štvrtom štvrťroku 4 %. Bude to menej pretože rastu HDP napomáhal v prvých troch štvrťrokoch najmä rast dopytu spotrebiteľov po službách a tovaroch. Ten rástol vďaka zníženiu daňovej záťaže a prílevu finančných prostriedkov do hypotekárneho financovania výstavby domov. Bez ohľadu na to, prognóza na štvrtý štvrťrok prevyšuje predpovede rastu ekonomiky na celý minulý rok, ktorá by mal dosiahnuť 3,5 %.

Dno amerického kapitálového trhu v jeho medvedej nálade bol začiatkom októbra 2002 Pojmom medvedia nálada sa označuje trend poklesu cien akcií. Dow dosiaho 9. októbra 2003 hodnotu 7286,27 bodu, Standard & Poor´s 500 mal 776,76 bodov a Nasdaq Composite – 1114,11 bodov. Minimálne hodnoty indexov v priebehu obchodného dňa boli na druhý deň, teda 10. októbra 2003.

1. štvrťrok 2003

Všeobecný prehľad

V 1. kvartáli globálne akciové trhy opätovne poklesli. Dôvodom boli prehlbujúce sa obavy investorov zo stále prehlbujúceho konfliktu v Iraku, vývoja ekonomiky v USA, ktorá nedosahovala znaky oživovania a cenou ropy, ktorá sa udržovala nad úrovňou 30 USD/barel. Akciové trhy v USA a Ázii si odpísali väčšinu svojich ziskov, ktoré dosiahli vo 4. kvartáli 2002, európske trhy utrpeli ešte väčšie straty, ktoré boli zapríčinené zhodnocovaním eura. Zmiešané bolo obchodovanie so švajčiarskym frankom a zlatom (bezpečné aktíva). Švajčiarsky frank si udržoval svoje rasty, naproti tomu zlato oslabilo z 381 na 335 USD.

USA

V prvom kvartáli dva a pol mesiaca americké akciové trhy výrazne oslabovali. Index Standard & Poor´s 500 si počas tohto obdobia odpísal takmer 10%, technologický Nasdaq približne 3%. Pod toto oslabenie sa podpísal predovšetkým rast geopolitického napätia, keď USA nevedeli presvedčiť OSN o nevyhnutnosti útoku na Irak. Obrat nastal pár dní pred začiatkom vojny, keď už bolo jasné, že americko-britské vojská zaútočia na Bagdad aj bez povolenia OSN. K obratu došlo predovšetkým vďaka skutočnosti, že pre investorov bol ďalší vývoj udalostí jasnejší a predvídateľnejší. Taktiež ceny akcií boli výrazne podhodnotené a akciové indexy sa nachádzali na svojich veľmi silných technických úrovniach. Americká ekonomika dosiahla v prvom polroku rast HDP 1,4%. Zamestnanosť stále stagnovala a dopyt zo strany domácností bol aj naďalej nedostatočný. Fed pokračoval v stimulovaní ekonomiky ďalším znížením úrokových sadzieb na 1,25% a zvyšovaním ponuky peňazí. Americká vláda taktiež pokračovala v poskytovaní daňových zvýhodnení pre amerických spotrebiteľov. Indexom nepomohla ani rastúca cena ropy, keď britská ropa brent dosiahla v polovici marca svoje maximum na úrovni 34,55 USD/barel. Na konci marca však už jej cena dosahovala úroveň 24 USD/barel. Hlavné akciové indexy tak prvý štvrťrok skončili zmiešane. DJIA oslabil o 4,2%, S&P 500 o 3,8%, kým Nasdaq 100 posilnil o 0,4%. Euro voči doláru posilnilo z 1,04 na 1,08.

Pásmo pohybu indexov:

DJIA 30: 7416-8869

S&P 500: 788,9-935,1

Nasdaq 100: 938-1104

Eurozóna a Veľká Británia

Vedúce európske indikátory vykazovali rozdielne tendencie, ale celkový index vedúcich indikátorov vykázal stabilizáciu. Spomalenie ekonomiky vo Veľkej Británii bolo evidentné v každom mesiaci prvého kvartálu. Klesali maloobchodné tržby, spotrebiteľská dôvera, ceny nehnuteľností čo malo dopad aj na výšku celkových investícií.

Ekonomická aktivita eurozóny ostala aj v 3. štvrťroku slabá čím pokračovala v nastúpenom trende z minulého roka. Indikátor európskej komisie, ktorý monitoruje obchodnú klímu, mal klesajúci trend a padal tak nové minimá. Naproti tomu ostatné ekonomické indexy, Nemecký IFO index, index ZEW, európsky PMI zaznamenali rasty. Hlavné dôvody, ktoré spôsobovali problémy v Európe, boli stále pretrvávajúce klesajúce tendencie v hlavných odvetviach hospodárstva po prasknutí technologickej bubliny, vysoká cena ropy a zhodnocovanie eura. Reakciou na túto situáciu bolo samozrejme oslabenie hlavných akciových indexov. Nemecký index DAX 30 stratil 16,2%, francúzsky index CAC 40 oslabil o 14,5%. Obidva indexy stratili v relatívnom ponímaní viac ako indexy na Wall Street, čo bolo zapríčinené najmä zhodnotením eura voči americkému doláru.

ECB znížila na začiatku marca znížila úrokové sadzby o 25 bázických bodov z 2,75% na 2,5%.

Spomalenie ekonomiky vo Veľkej Británii sa nachádzalo len začiatkoch ale v porovnaní s vývojom v Eurozóne naberalo stále väčšie obrátky. Súkromný sektor bol charakteristický oslabovaním, vládne výdaje naproti tomu narastali čo prehĺbilo výšku deficitu štátneho rozpočtu. Britský index FTSE 100 tak oslabil o 8,3%.

Všetky hlavné európske indexy dosiahli v marci nasledujúce minimá:

FTSE 100: 3277 – 8ročné minimum pásmo pohybu: 3277-4027

DAX 30: 2188 – 8 ročné minimum pásmo pohybu: 2188-3156

CAC 40: 2401 – 6 ročné minimum pásmo pohybu: 2401-3232

Japonsko

Japonská ekonomika pokračovala aj naďalej v klesajúcom trende z minulého roka, čo sa samozrejme prejavovalo aj na akciovom trhu. Jedinou svetlou stránkou japonskej ekonomiky bol nárast exportu, ktorý bol ťahaný najmä vývozom áut. Spotrebiteľský sektor sužovali straty spôsobené poklesom miezd a celkovej zamestnanosti. Rovnako klesali aj maloobchodné tržby, ktoré ale znamenali pokles len -0.2%, čo bolo najmenej za posledné dva roky.

Najzaujímavejšou správou, ktorú vnímali investori na finančnom trhu bolo pravdepodobne vymenovanie Toshihiko Fukui za nového guvernéra Bank of Japan, ktorý bol vnímaný ako radikálom v boji na odstránenie deflácie, ktorá trápi japonskú ekonomiku. Na základe jeho neskorších vyhlásení však bolo zrejmé, že nenastane pravdepodobne nijaký posun v smerovaní terajšej monetárnej politiky Bank of Japan v nasledujúcich mesiacoch roku 2003, čím by sa nedosiahol pravdepodobne žiaden posun ani v smerovaní Japonskej ekonomiky.

Japonský akciový index Nikkei 225 oslabil v 1. štvrťroku o 7.1% a index Topix poklesol o 6.6%. Obidva indexy tak nasledovali smerovanie indexov na Wall Street a boli ovplyvnené najmä geopolitickou situáciou vo svete.

Pásmo pohybu indexov:

Nikkei 225: 7824-8829

2. štvrťrok 2003

Všeobecný prehľad

Silný rastový trend na globálnych akciových trhoch, ktorý sa začal 13. marca bol štvrtým v poradí od tragických udalostí 11. septembra 2001. Väčšina pohybov na akciovom trhu bola vyvolaná najmä zvýšeným objemom obchodov na trhu derivátov, hedgingovými fondmi a krátkodobými špekulačnými obchodmi. Udalosti v Iraku vplývali na trhy výraznou mierou. Úspešný postup spojeneckých vojsk spolu s miernym poklesom ceny ropy a ukľudnením napätia spojeným s možnými teroristickými útokmi privítali akciové trhy v pozitívnej nálade. Možné riziká a komplikácie obrátenia tohto trendu boli zvýšené náklady na okupáciu Iraku a jeho budúcu rekonštrukciu, čo ohrozovalo výšku deficitu štátneho rozpočtu USA. Najväčšie zisky si pripisoval najmä finančný a technologický sektor.

USA

V druhom štvrťroku zaznamenali americké akciové trhy výrazný boom. Index Dow Jones Industrial Average posilnil o takmer 13%, Standard & Poor´s o 14% a technologický index Nasdaq 100 o 18%. Akcie vzrástli aj napriek prvotným obavám z deflácie, kvôli ktorým tiež americká centrálna banka pristúpila k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb na 1%, ktoré tak dosiahli svoje historické minimá. Pod prudký nárast akciových trhov sa podpísali predovšetkým očakávania výrazne vyššieho rastu HDP v druhom polroku a taktiež priaznivý vývoj vojny v Iraku, keď USA získali kontrolu nad Irackou ropou. Na americké trhy nemalo negatívny vplyv ani rozšírenie pravdepodobne človekom vytvoreného vírusu SARS v juhovýchodnej Ázii, ktorý na určitý čas výrazne ochromil ekonomiku v tejto oblasti. Americká ekonomika zaznamenala v druhom štvrťroku slušný rast 3,3%, no trh práce zostával stále slabý a dopyt zo strany domácností bol stále len podpriemerný. Americké dlhopisy dosiahli v júni svoje tohtoročné maximá, keď ich výnos sa priblížil k 3%-ám. Revidované odhady HDP a budúcich úrokových mier ich však rýchlo vrátili na nižšie úrovne.

Pásmo pohybu indexov:

DJ 30: 7979-9406

S&P 500: 847,8-1015,3

Nasdaq 100: 1015-1265

Eurozóna a Veľká Británia

Druhý kvartál 2003 priniesol pre európske akciové trhy silné rasty. Najmä nemecký index DAX 30 si v relatívnom vyjadrení pripísal najväčšie zisky vo výške až 32,8%. Dôvodom bolo najmä posilnenie spoločností z technologického, finančného a mediálneho sektoru a to celkovo na globálnych akciových trhoch. Problémovou oblasťou pre európskych investorov zostávali najmä aktíva denominované v dolároch, ktorý v tomto období aj naďalej oslaboval pričom v máji dosiahol úrovne 1,1932. Akciové indexy sa však aj naďalej udržovali v rastúcom trende a to aj napriek špekuláciám, že krajiny ako Nemecko sú ohrozované defláciou, ktorej hrozba stúpla potom čo miera inflácie poklesla postupným posilňovaním eura. To podnietilo ECB k tomu, aby 5. júna znížila úrokové sadzby o 50 bázických bodov na úroveň 2.0% a pomohla tak podporiť ekonomický rast eurozóny. Aj napriek rozdielnym názorom týkajúcich sa posilňovaniu eura voči americkému doláru ostávala nálada investorov pozitívna, čo podporilo akciové trhy k ďalším rastom počas júla, po tom čo došlo k menším poklesom v prvej polovici mája. Francúzsky index CAC 40 si tak pripísal zisk 17,8%, pričom britský index FTSE 100, ktorý ťažil z väčšej ekonomickej stability Veľkej Británie ostával viac defenzívny a pripísal si zisk o niečo nižší na úrovni 11,5%.

Pásmo pohybu indexov:

DAX 30: 2395-3324

CAC 40: 2599-3228

FTSE 100: 3612-4218

Japonsko

Obchodovanie na japonskom akciovom trhu ostávalo v štvrtom mesiaci roka pod miernym predaným tlakom. Prispela k tomu agresívna nukleárna politika Severnej Kórei, cenový vývoj ropy, pokračujúce zhodnocovanie jenu a rozhodnutie Bank of Japan rozšíriť svoj program obnovy bankového sektora o odkupovanie akcií komerčných bánk. Mesiac apríl tak priniesol na akciovom indexe Nikkei 225 zhodnotenie len o 1.7%, čo bolo v porovnaní s ostatnými svetovými akciovými indexmi najmenej. K obratu však došlo v máji s pokračovaním počas júla, kedy sa index Nikkei 225 dostal opäť nad psychologickú úroveň 9000. Aj napriek týmto udalostiam, však ostávalo celkové ekonomické a podnikateľské prostredie slabé. Japonské spoločnosti strácali na slabnúcom domácom dopyte, exportérom spôsoboval problémy stále silnejúci jen voči americkému doláru, ktorý v máji atakoval technickú úroveň 115,0, na ktorej intervenovala Bank of Japan proti posilneniu svojej domácej meny. Hlavným zdrojom rastov japonského akciového trhu bol prílev zahraničného kapitálu, naproti tomu domáci inštitucionálny investori uprednostňovali nákup dlhopisov. Japonský index Nikkei 225 si tak v 2. štvrťroku pripísal zisk vo výške 13.9%

Pásmo pohybu indexov:

Nikkei 225: 7603-9188

3. štvrťrok 2003

Všeobecný prehľad

Globálny rast akciových trhov pokračoval aj v treťom kvartáli. Cena ropy sa držala na horných úrovniach cenového rozpätia určeného OPEC-om. Hoci dolár posilnil voči euru počas letných prázdnin z úrovne 1,15 až na 1,076, no kvartál uzavrel opäť o niečo slabší na hodnote 1,17. Tento kvartál patril tiež zlatu, ktoré si pripísalo takmer 12%. Naopak nedarilo sa bondom, keď výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa vyšplhali až na úroveň 4,50%.

USA

V treťom štvrťroku zaznamenala americká ekonomika silný rast. HDP v tomto kvartáli vzrástol približne o 8,4%, čo sa dá kľudne porovnávať s ekonomickým rastom Číny. Tento rast však určite nebude udržateľný. Rast HDP v treťom kvartáli však už bol predpovedaný akciovými trhmi, ktoré výrazne posilnili už v druhom štvrťroku. Posilnenie ekonomiky bolo výrazne podporené agresívnymi fiškálnymi stimulmi a veľmi uvoľnenou monetárnou politikou americkej centrálnej banky, ktorá ponechala svoje úrokové sadzby na historických minimách. Ak by sme zase chceli nejako kvantifikovať mieru fiškálnych stimulov, tak federálny rozpočet USA prešiel prebytku 2,4% z HDP do 3,7%-ého deficitu.

Hlavné americké akciové indexy po prudkom raste v druhom štvrťroku vstúpili do konsolidačného obdobia. Index Dow Jones Industrial Average vzrástol o 3,2% a Standard & Poor´s o 2%. Najviac sa opäť darilo technológiam, keď index Nasdaq vzrástol o takmer 9%. Menej sa darilo už americkým dlhopisom, ktoré zaznamenali svoj najhorší mesiac od roku 1980, predovšetkým v dôsledku zmeny odhadov budúcich úrokových mier a ekonomického rastu. Výrazný nárast zaznamenalo naopak zlato, ktoré posilnilo z 346 USD na 385 USD.

Pásmo pohybu indexov:

DJ 30: 8843-9719

S&P 500: 960,8-1040,1

Nasdaq 100: 1180-1406

Eurozóna a Veľká Británia

Apreciácia spoločnej meny eurozóny v predchádzajúcich kvartáloch značne znížila rast exportu, čím dochádzalo k spomaleniu celkovej obchodnej aktivity a spotreby obyvateľstva. Prejavom toho, že euro od obdobia 2000-2001, kedy dosahovalo úrovne 0,85 dosiahlo v máji 2003 úroveň 1,1932, teda zhodnotilo až o 40%, bolo okrem zníženého exportu a rastu nezamestnanosti aj malé zlepšenie sa v agregátnom dopyte. Pozitívom bolo aj zlepšenie sa údajov vedúcich indikátorov a nárastu spotrebiteľskej dôvery, čo poskytovalo investorom opäť nové svetlo nádeje na možné vyriešenie ekonomickej depresie na starom kontinente aj napriek apreciácii eura. V Nemecku v septembri index obchodného optimizmu vzrástol na najvyššiu úroveň za dva a pol roka, čo bolo podporené najmä výsledkami vo výrobnom sektore a maloobchode. Výsledky prieskumu mienky vo výrobnom sektore rovnako vykázali najväčší nárast za posledných päť mesiacov. Napriek tomu, že ECB znižovala úrokové sadzby už tri krát po sebe od decembra 2002, zostávala ekonomická aktivita v Nemecku, Francúzsku a Taliansku relatívne slabá.

Situácia vo Veľkej Británii nebola oproti krajinám eurozóny pod veľkým tlakom. Hoci maloobchodné tržby v auguste spomalili svoj rast na 3.8%, nízke úrokové sadzby a vysoká miera zamestnanosti udržiavali dopyt na trhu s nehnuteľnosťami v raste. Celkový obraz pre ekonomiku Veľkej Británie bol viac menej pozitívny aj napriek slabosti, ktorú vykazovali krajiny eurozóny a posilňovaní britskej libry, ktorá počas celého štvrťroku sledovala trend eura.

Tak ako aj na ostatných trhoch, aj na hlavných európskych akciových indexoch určoval trend v 3. kvartáli Wall Street s miernym rastom až do polovice septembra, ktorý sa v tomto období otočil k poklesom. Európske akciové indexy tak zaznamenali menšie rasty ako tomu bolo v druhom kvartáli. Nemecký index DAX 30 posilnil o 1.1%, francúzsky CAC 40 si pridal 1.6% a britský index FTSE 100 vzrástol o 1.5%.

Pásmo pohybu indexov:

DAX 30: 3119-3676

CAC 40: 3008-3435

FTSE 100: 3951-4329

Japonsko

Tretí kvartál sa na japonskom finančnom trhu niesol v znamení silného rastu na tokijskej akciovej burze a v posiľovaní jenu. Jedným z katalyzátorov tohto rastu bolo vnímanie skutočnosti, že japonská ekonomika začínala vykazovať znaky oživenia, ktoré bolo podporené vrastajúcim exportom do Číny a nárastom priemyselnej produkcii. Tento pozitívny vývoj umožňovali aj pretrvávajúce intervencie Bank of Japan na devízovom trhu, ktoré mali zabrániť posilneniu japonského jenu pod úroveň 115,0, čo nahrávalo do karát najmä exportérom. Tieto udalosti viedli k narastajúcemu záujmu zahraničných investorov o nákup akcií hlavných japonských exportérov, čo podporilo rast hlavných japonských akciových indexov Nikkei 225 o 12,5% a indexu Topix o 12,8%. Problémom ale naďalej ostávalo riziko deflácie.

Pásmo pohybu indexov:

Nikkei 225: 9078-11160

4. štvrťrok 2003 do 17. decembra

Všeobecný prehľad

Akciové trhy posilňovali aj v poslednom kvartáli tohto roka, ktorý bude vnímaný ako výnimočne úspešný. Takmer všetky hlavné svetové akciové indexy si za tento rok pripísali viac ako 20%. V tomto štvrťroku však prudko oslabil americký dolár, ktorý si voči jednotnej európskej mene odpísal ďalších 7%. Vo svojom rastúcom trende pokračovalo zlato, ktoré posilnilo z 385 USD na 410 USD, čím prekonalo svoje niekoľkoročné maximá. 10-ročné americké benchmarkové dlhopisy sa stabilizovali s výnosmi na úrovni 4,25%. Ropa typu Brent začala atakovať úrovne 31 USD za barel.

USA

Posledný štvrťrok pokračovali americké akciové indexy v posilňovaní, hoci tento rast už stráca silu z predchádzajúcich mesiacov a v decembri mierne už začali oslabovať aj technológie. V týchto dňoch sa americký bluechipsový index DJIA a širší S&P 500 nachádzajú na svojich niekoľkomesačných maximách. Čisté zisky amerických spoločností v treťom kvartáli zaznamenali 18,6%-ný nárast a 60% spoločností patriacich pod index S&P 500 zverejnilo svoje výsledky v súlade alebo nad očakávania investorov. Pod túto skutočnosť sa podpísal predovšetkým nárast produktivity, agresívne znižovanie nákladov a oslabovanie dolára, keď 20% ziskov amerických spoločností plynie zo zahraničia. Taktiež podnikateľská dôvera je na svojich maximách a vysoké hodnoty zaznamenali aj maloobchodné tržby a tržby z predaja domov. Trh práce však stále nevykazuje požadovaný rast a najväčšie vrásky na čelách investorov robí oslabujúci dolár, ktorý je dôsledkom prehlbujúceho sa deficitu obchodnej bilancie a ktorý môže spôsobiť vyberanie peňazí z amerických akciových trhov. Dolár počas tohto roka oslabil ku dnešnému dňu voči euru takmer o 20% a oproti britskej libre a japonskému jenu aj napriek drahým intervenciám japonskej centrálnej banky o vyše 10%. K tomuto dňu vo štvrtom kvartáli posilnili index Nasdaq 100 a index Standard & Poor´s o 8% a index Dow Jones Industrial Average o 10%.

Pásmo pohybu indexov:

DJ 30: 9275-10146

S&P 500: 997.1-1082.7

Nasdaq 100: 1306-1453

Eurozóna a Veľká Británia

Aj napriek slabším ekonomickým dátam eurozóny, ostávala investorom pozitívna nálada pre ďalšie nákupy, ktoré boli podporené dobrými hospodárskymi výsledkami spoločností, ktoré zvyšovali svoje zisky vďaka znižovaniu nákladov a ekonomickému rastu na americkom a ázijskom trhu. V úvode kvartálu boli investormi preferované najmä technologické tituly a spoločnosti z cyklických sektorov, do úzadia ustupovali dlhopisy a akciové tituly zo sektoru verejných služieb. Výrazné rasty okrem blue-chipsových spoločností zaznamenávali aj menšie a stredné spoločnosti. V prvej polovici decembra sa rovnako darilo energetickým spoločnostiam, ktoré ťažili najmä z nárastu ceny ropy. Pozitívny faktorom pre prírastky hlavných európskych akciových indexov boli nárasty priemyselnej produkcie Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie, dobré výsledky zaznamenal aj index ZEW, ktorý v Nemecku dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2000. Index DAX 30 si tak pripísal zhodnotenie až o 18,5%, francúzsky CAC 40 dosiahol zisk 11,3% a britský akciový index FTSE si k 17. decembru pripísal prírastok vo výške 6,4%. Všetky európske akciové indexy tak dosiahli v tomto štvrťroku nové tohtoročné maximá.

Pásmo pohybu indexov:

DAX 30: 3217-3930

CAC 40: 3122-3522

FTSE 100: 4091-4424

Japonsko

V úvode kvartálu napomáhali japonským investorom k rastom na akciovom trhu priaznivé ekonomické správy, ktoré naznačovali oživovanie ekonomiky a odstraňovanie ťažkostí, ktoré spôsobujú Japonsku problémy už celú dekádu. Stúpajúca optimistická nálada oživovania ekonomiky v USA sa preniesla aj na domácich investorov, ktorý do vtedajšieho obdobia uprednostňovali najmä investície do vládnych dlhopisov. Bank of Japan sa sústreďovala najmä na boj s defláciou a podporenie vyššej spotreby obyvateľstva, exportéri získavali na ekonomickom boome v Číne. Problémy im však aj naďalej spôsobovalo neustále zhodnocovanie jenu, proti ktorému intervenovala Bank of Japan aj napriek kritickému postoju ministrov financií G7 v zmysle udržania voľne plávajúcich kurzov. Práve zhodnocovanie jenu voči americkej mene spolu s nejasnosťami ohľadom ďalších krokov v reštruktulizácii bankového sektoru a možné teroristické hrozby voči Japonsku, ktoré sa rozhodlo podporiť spojenecké vojská v Iraku spôsobili otočenie rastovej nálady v polovici októbra a pád japonského akciového indexu Nikkei 225 z úrovne 11238 na úroveň 9614, ktorú dosiahol v polovici novembra. Najväčšie straty utrpel technologický sektor. K otočeniu nálady došlo po opätovnom prekonaní psychologickej úrovne 10000, pričom úvod decembra priniesol rasty späť na úroveň 10552. Aj napriek tomuto rastu si index Nikkei 225 odpísal v treťom kvartáli stratu vo výške 1,13%.

Pásmo pohybu indexov:

Nikkei 225: 9614-11238

Prírastky a pásmo pohybu indexov za obdobie 1.1.2003-17.12.2003:

DAX 30: +33,08% 2188-3930

CAC 40: +14,36% 2401-3522

FTSE 100:+10,5% 3277-4423

DJIA: +21,6% 7416-10146

S&P 500: +22,09% 788,9-1082,7

Nasdaq 100: +40.6% 938-1453

Nikkei 225: +14.6% 7603-11238


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS