Takmer 30 % lídrov z podnikateľského sveta verí, že celosvetový ekonomický rast sa v najbližších 12 mesiacoch zníži. To je približne šesťnásobok úrovne z minulého roku, keď sa v tomto duchu vyjadrilo 5 % lídrov, ide o rekordný skok v pesimizme. Vyplýva to z 22. ročníka globálneho prieskumu poradenskej spoločnosti PwC, na ktorom sa zúčastnilo viac než 1 300 generálnych riaditeľov z celého sveta. Je to v kontraste s minuloročným rekordným skokom v optimizme z 29 % na 57 %, čo sa týka vyhliadok celosvetového ekonomického rastu.
Nie všetko však vidia generálni riaditelia čierne, 42 % z nich stále vidí lepší hospodársky rast, aj keď je to výrazný pokles z 57 % v roku 2018. Celkovo pohľad generálnych riaditeľov na celosvetový ekonomický rast je tohto roku viac polarizovaný, ale trend je podľa PwC klesajúci. Najvýraznejší posun zaznamenali medzi generálnymi riaditeľmi v Severnej Amerike, kde optimizmus poklesol z 63 % z roku 2018 na 37 %, pravdepodobne v dôsledku oslabenia finančných stimulov a objavujúcich sa obchodných napätí. Aj región Blízkeho východu zaznamenal výrazný pokles z 52 % na 28 % v dôsledku zvýšenej regionálnej ekonomickej neistoty.
Pokles v optimizme šéfov firiem ovplyvňuje tiež plány rastu mimo hraníc ich vlastných krajín. USA si tesne zachovávajú svoju pozíciu ako hlavný trh pre rast s 27 %, čo je výrazné zníženie zo 46 % v roku 2018. Druhý najatraktívnejší trh, Čína, tiež zaznamenal pokles svojej popularity na 24 % z 33 % v roku 2018. Na zozname je tohto roku podľa PwC vychádzajúcou hviezdou India, ktorá prekvapivo predbehla Čínu ako najrýchlejšie rastúcu veľkú ekonomiku.
Generálni riaditelia naďalej čelia problémom s vlastnými dátovými kapacitami, čo vedie k významnej informačnej medzere, ktorá je stále prítomná aj po desiatich rokoch. Napriek miliardám dolárov investovaným do infraštruktúry IT v priebehu tohto obdobia výkonní riaditelia podľa PwC stále uvádzajú, že nedostávajú kompletné dáta potrebné na prijímanie zásadných rozhodnutí týkajúcich sa dlhodobého úspechu a stability ich podnikania.
Očakávania lídrov vzrástli vďaka technologickému pokroku, ale top manažéri si podľa PwC uvedomujú, že ich kapacity potrebné na analýzy nedokážu držať krok s objemom údajov, ktorý sa za posledné desaťročie exponenciálne zväčšil. Na otázku, prečo nedostávajú kompletné údaje, výkonní riaditelia poukazujú na nedostatok analytického talentu (54 %), za ktorým nasledujú izolované údaje (51 %) a nedostatočná spoľahlivosť údajov (50 %) ako hlavné dôvody.
Až 85 % výkonných riaditeľov súhlasí, že umelá inteligencia počas najbližších piatich rokov zásadne zmení ich podnikateľské činnosti. Takmer dve tretiny považujú umelú inteligenciu za čosi, čo bude mať ešte väčší dosah ako internet. Napriek tomuto názoru o umelej inteligencii až 23 % top manažérov nemá žiadne aktuálne plány, podľa ktorých by postupovali v oblasti umelej inteligencie.