Dotácia je peniaz, ktorý má svoj vlastný život. Podstata dotácie je jednoduchá a slúži ako podpora alebo vyrovnanie. Dotuje sa kadekde a kadečo, teoreticky je dotovanie možné aj vo vzťahu medzi dvoma súkromnými firmami. Zvyčajne sa to nedeje, lebo súkromník na to nedokáže nájsť racionálny dôvod. Štát s tým až taký problém nemá a na podporu, pomoc alebo vyrovnanie má škálu zdôvodnení i cieľov.
Problémom dotácií nie je použitie peňazí, ale spôsob akým sa spotrebúvajú. Typickou charakteristikou postupu je nehlučnosť. Dotácie sa rozdeľujú ticho, nenápadne, bez publicity. Na verejnosť sa dostanú len súhrnné čísla a uspokojená verejnosť sa začína pýtať až keď sa objaví škandál. Odpovede sú štandardné: systém je transparentný, dokonale obrnený voči zneužitiu a korupcii. Kontrola najčastejšie potvrdí, že zákon nebol porušený. A až do nasledujúceho škandálu je opäť ticho.
Dôvodom na poskytovanie dotácie vždy nejaký záujem. V prípade, že sa rozdeľujú peniaze zo štátneho rozpočtu, mal by to byť záujem štátu. Ak napríklad spotreba broskýň v republike je žalostne nízka, možno ju podporiť dotáciou. Peniaze však nedostane spotrebiteľ ale pestovateľ, okúsi pohodlie cudzích peňazí. Klasickým príkladom nesprávneho smerovania dotácií je tzv. školské mlieko. Na dotáciu mali nárok producenti, nie konzumenti. Výsledok je nijaký, lebo aktivita výrobcov končila zúčtovaním dotácie, nemuseli ani prestierať záujem o zvýšenie odbytu. Napokon takmer žiadne dotácie nečerpali. Asi ich nepotrebovali. Kým teda na začiatku záujem vyzeral ako štátny, napokon sa vyfarbil ako skupinový – navyše zle definovaný, lebo skupina mliekárov ho ani nedokázala použiť.
Na poskytovanie dotácií existujú pravidlá, zákony. Celý súbor však pôsobí rozpačito, dovoľuje legalizovať konflikt záujmov. Ministerstvo pôdohospodárstva je schopné ustáť podozrenie z klientelizmu, hoci dotovalo podnik, kde má minister súkromný záujem. Pri troche fantázie sa prípad ministra Koncoša dá interpretovať ako dôsledné dodržiavanie občianskych práv a princípu rovnosti šancí. Občan Koncoš má také isté práva ako každý iný, teda môže dostať aj dotáciu.
Audit súladu činností a financovania ústredných orgánov štátnej správy navrhol zmenu systému smerovania dotácií od poskytovateľov k spotrebiteľom služieb. Nepodarilo sa, zatiaľ. Príčina pre nezmenu je prostá. Systém má podobu tajomnej čiernej skrinky a kľúče akoby sa stratili. Inak povedané: chýba ochota meniť doterajší systém dotovania. Neveselé, ale aspoň niečo je transparentné.