Pre podniky zo strednej Európy bude vďaka posilneniu eura jednoduchšie vyvážať na kľúčové trhy v krajinách eurozóny. Väčší význam však bude pre ne mať stimulácia dopytu po ich produktoch v eurozóne prostredníctvom udržiavania európskych úrokových sadzieb na nízkych úrovniach. Euro posilnilo voči doláru od februára do začiatku júla takmer o 10 %, pričom dolár zasiahol pokles dôvery vinou účtovných škandálov viacerých amerických firiem. Posilnenie eura by malo podnietiť export zo stredoeurópskych krajín, ktorého dve tretiny smerujú do Európskej únie (EÚ).
Niektorí analytici upozorňujú, že posilnenie eura a oslabovanie dolára by mohlo mať pre podniky v strednej a vo východnej Európe potenciálne negatívne vplyvy. Tovar exportovaný z EÚ, napríklad luxusné automobily smerujúce do USA, by kvôli posilňovaniu eura stál v zahraničí viac, čo by viedlo k ochabnutiu dopytu po ňom na odbytových trhoch. Dôsledkom by bolo utlmenie už aj tak pomalého ekonomického rastu v eurozóne. Táto skutočnosť by následne negatívne vplývala na dopyt v EÚ po výrobkoch z krajín strednej a východnej Európy. Na druhej strane by však Európska centrálna banka mohla počkať so zvyšovaním úrokových sadzieb, ak posilnenie eura bude mať utlmujúci vplyv na infláciu, čo by mohlo stimulovať dopyt v eurozóne.
„Silné euro vytvára priestor na zníženie sadzieb. Ak sa tak stane a ak európska ekonomika vzrastie a spotreba sa zvýši, bude to mať povzbudzujúci vplyv na export zo strednej a z východnej Európy,“ povedal jeden z analytikov. Región strednej a východnej Európy, ktorý zaznamenal vyššie miery ekonomického rastu ako priemer EÚ, by mal taktiež platiť menej za dovoz ropy, účtovaný v amerických dolároch, čo by malo pomôcť udržať infláciu pod kontrolou a do určitej miery zredukovať deficity zahraničného obchodu.