ČLÁNOK




Dohoda o pakte uľahčí dohodu o rozpočte EÚ, dúfa Barosso
21. marca 2005

Ak sa ministrom financií Európskej únie (EÚ) podarí dosiahnuť dohodu o reforme Paktu stability a rastu, uľahčí sa tým aj dosiahnutie dohody o rozpočte EÚ na budúce programové obdobie 2007-2013. Myslí si to predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barosso. „Ak budú vyriešené problémy s Paktom stability a rastu, a ak sa budú riešiť v dobrej atmosfére, bude samozrejme jednoduchšie vyriešiť aj budúce problémy,“ uviedol Barroso po piatkovom stretnutí s poľským premiérom Marekom Belkom. Barroso súčasne zdôraznil, že v žiadnom prípade neexistuje žiadna zmluva o možnej dohode v otázkach paktu výmenou za ústupky v debate o rozpočte únie.

Ministri financií EÚ sa na stretnutí minulý týždeň nedohodli na reforme Paktu stability a rastu, ktorý bol na základe maastrichtskej zmluvy vytvorený, aby pomáhal udržiavať stabilitu v krajinách so spoločnou európskou menou euro. Niektorí členovia eurozóny, vrátane Nemecka a Francúzska však pravidlá paktu, ktorý okrem iného stanovuje, že rozpočtový deficit krajín nesmie prekročiť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), opakovane porušili. Tieto krajiny preto žiadajú, aby boli pravidlá paktu upravené, aby sa dali ľahšie splniť. Ministri financií EÚ sa stretnú na mimoriadnej schôdzi v nedeľu, 20. marca, aby stihli pripraviť prípadnú reformu paktu na schválenie Európskej rade, ktorá bude rokovať 22. a 23. marca.

Za zjemnenie pravidiel paktu sú nielen niektorí súčasní členovia eurozóny, ale aj niektorí z ašpirantov na prijatie eura, napríklad Maďarsko, ČR, či Poľsko, ktorí by privítali, keby sa do deficitov verejných financií nezapočítavali náklady na reformu dôchodkového systému. Slovensko je naopak proti reforme paktu. „Pakt stability a rastu považujeme za užitočný a efektívny nástroj na znižovanie deficitu. Svedčí o tom jasne aj vývoj verejných financií a rozpočtov členských krajín EÚ v posledných rokoch,“ skonštatoval minulý týždeň slovenský minister financií Ivan Mikloš.

Šiesti najväčší prispievatelia do rozpočtu EÚ – Rakúsko, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Holandsko a Švédsko žiadajú, aby sa v rozpočte únie na programovacie obdobie 2007-2013 počítalo s príjmami do 1 % hrubého národného príjmu EÚ. Európska komisia s týmto návrhom nesúhlasí a požaduje platby do rozpočtu vo výške 1,14 % hrubého národného príjmu, argumentujúc tým, že zdroje rozpočtu sa musia zvýšiť kvôli vstupu desiatich nových členských štátov v máji minulého roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS