ČLÁNOK




Dohľad nad politikou transferového oceňovania v nadnárodných skupinách sa sprísňuje a mnohé vlády na celom svete hľadajú nové daňové zdroje
8. októbra 2009

Dohľad nad politikou transferového oceňovania v nadnárodných skupinách sa sprísňuje a mnohé vlády na celom svete hľadajú nové daňové zdroje, uvádza prieskum KPMG

• Nové alebo rozšírené predpisy pre transferové oceňovanie (TO)  v Ázii a Tichomorskej oblasti
• Väčší dôraz na TO vo Východnej Európe a Afrike
• Zvýšenie audítorských aktivít vo všetkých regiónoch

Mnohé vlády na celom svete pri hľadaní nových zdrojov daňových príjmov rozširujú a sprísňujú kontrolu nad cezhraničnými transakciami medzi spoločnosťami patriacimi do jednej skupiny, potvrdzujú výsledky prieskumu globálnej divízie služieb transferového oceňovania spoločnosti KPMG.

Firmy podnikajúce v krajinách ako Čína, Grécko a Vietnam sa musia v súčasnosti vyrovnávať s novými alebo výrazne rozšírenými režimami transferového oceňovania, kým prakticky všetky väčšie ekonomiky so zavedenými predpismi pre transferové oceňovanie zintenzívňujú vykonávanie kontrol a sprísňujú pravidlá.

Kontrola transferového oceňovania sa zvyčajne zameriava na porovnanie transakcií medzi spoločnosťami patriacimi do jednej organizácie s podobnými transakciami medzi nezávislými spoločnosťami – tzv. „nezávislými“ transakciami.  Daňové úrady v mnohých krajinách môžu ukladať dodatočné dane a sankcie spoločnostiam, ak sa zistí, že ich interné oceňovanie sa odlišuje od nezávislého oceňovania, čím dochádza k presunu ziskov do iných krajín.

Kontroly zamerané na transferové oceňovanie sú čoraz bežnejšie, keďže mnohé vlády získavajú väčšie skúsenosti s analyzovaním transferových cien a hľadajú možnosti, ako chrániť svoje daňové príjmy.

Prieskum spoločnosti KPMG sa podrobnejšie zameriava na predpisy pre transferové oceňovanie v 60 krajinách. V Kanade sa daňové úrady podľa všetkého odkláňajú od prísnej interpretácie daňových povinností založenej na predpisoch a smerujú k prístupu „zdaňovania na základe dohody“.

„Zdaňovanie na základe dohody“ môže na jednej strane ponúknuť možnosti na zníženie daňového zaťaženia, na druhej strane má však nevýhody v tom, že môže zvýšiť neistotu pre veľkých korporátnych daňových poplatníkov, keďže mnohí z nich oceňujú predvídateľný výsledok svojich transakcií.

Daňové úrady v USA rozšírili zoznam položiek, ktoré môžu byť predmetom predbežných dohôd o použití metódy transferového oceňovania. Tieto dohody sa uzatvárajú vopred medzi daňovými poplatníkmi a daňovými orgánmi. Týkajú sa použitých transferových cien, a tým aj dane, ktorá bude priradená ku konkrétnemu typu transakcie.

Predbežné dohody o transferových cenách sú populárne medzi spoločnosťami, ktoré majú záujem o predvídateľnosť a program USA zameraný na predbežné cenové dohody priťahuje čoraz väčší počet žiadateľov. V ostatných krajinách Severnej a Južnej Ameriky sú predbežné cenové dohody dostupné v Kolumbii, Mexiku, Peru a Venezuele a pre spoločnosti sa stali príťažlivou alternatívou, keďže stúpol počet daňových kontrol zameraných na transferové oceňovanie a stanovenie dane.

V Európe prieskum zaznamenal súvislý prúd nových predpisov zo strany mnohých veľkých ekonomík, regulačných požiadaviek na dokumentáciu, uplatňovanie metodických postupov pre transakcie a oceňovanie duševného vlastníctva a podnikateľských príležitostí. Výsledky prieskumu tiež poukazujú na zvýšený záujem východoeurópskych štátov o zavedenie predpisov pre transferové oceňovanie, ku ktorému došlo po príleve nových investícií zo strany spoločností, ktoré chcú profitovať z nižších nákladov a priaznivých daňových režimov.

V ázijsko-tichomorskom regióne sú úrady v otázke transferového oceňovania najaktívnejšie. India, Austrália, Čína, Kórejská republika a Japonsko nedávno zaznamenali nárast kontrol zo strany daňových úradov. V Číne a Singapure daňové úrady nedávno signalizovali, že ich zámerom je zvýšiť aktivitu v oblasti kontroly dodržiavania predpisov pre transferové oceňovanie. 

Výsledkom je, že respondenti považujú ázijsko-tichomorské daňové úrady za najprísnejšie na svete, pokiaľ ide o transferové oceňovanie.

Branislav Ďurajka zo spoločnosti KPMG Slovensko uvádza: „Zisky mnohých nadnárodných spoločností sa zmenšujú a od daňových úradov možno očakávať zintenzívnenie kontrolnej činnosti s cieľom zabezpečiť, aby každá z ich jurisdikcií získala svoj podiel zo zmenšujúceho sa objemu daňových príjmov.  Toto bude vytvárať tlak na medzinárodné spoločnosti, aby boli schopné obhájiť svoje transferové ceny všade tam, kde pôsobia. Čo sa týka Slovenska, zdá sa, že ideme v súlade s týmto trendom. Predpisy pre dokumentáciu transferového oceňovania, ktoré nadobudli účinnosť od 1. januára 2009, ukladajú spoločnostiam povinnosť viesť podrobnú dokumentáciu o transakciách so zahraničnými spoločnosťami v rámci skupiny. Dá sa očakávať, že v budúcnosti budú slovenské daňové úrady pri vykonávaní daňových kontrol skúmať túto oblasť oveľa starostlivejšie.“

Silná, obhájiteľná politika transferového oceňovania a správna implementácia a dokumentácia budú každým rokom pre medzinárodné spoločnosti čoraz dôležitejšie.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS