Dodávky osobných počítačov v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) stúpli minulý rok medziročne o 16 %, keď rastúce mzdy a prílev investícií povzbudil v regióne dopyt po výpočtovej technike. V utorok o tom informovala spoločnosť IDC, ktorá sa zaoberá výskumom trhu. V krajinách SVE sa podľa IDC predalo viac ako 5 miliónov počítačov. Predaj prenosných počítačov vzrástol v medziročnom porovnaní o 28 %, predaj serverov zaznamenal 22-percentný rast a dodávky osobných stolových počítačov stúpli o 15 %. Výsledky zahŕňajú región SVE a Ukrajinu a Rusko.
Napriek tomu, že objem predaja ostal v porovnaní s najväčšími svetovými trhmi nízky, informačno-technologické (IT) spoločnosti chápu východoeurópsky región za kľúčový pre zotavenie z dvojročnej recesie IT priemyslu. „Kľúčovými faktormi rastu v najbližšej budúcnosti bude rast priamych zahraničných investícií, vstup do Európskej únie a vývoj mien jednotlivých krajín regiónu,“ povedal analytik IDC Lukáš Raška.
Posilňovanie mien v niektorých krajinách SVE znížilo dovozné ceny počítačov a iných hi-tech zariadení. „Významným faktorov rastu je aj nižšia penetrácia osobnými počítačmi v porovnaní s krajinami západnej Európy a USA,“ povedal Raška a dodal, že v tomto roku môže predaj počítačov vzrásť opäť dvojciferným tempom.
Najväčší 10,4-percentný podiel na trhu SVE si po spojení so spoločnosť Compaq drží skupina Hewlett-Packard. International Business Machine (IBM) má 3,1 % trhu a spoločnosť Dell 2,7 %. Najväčším konkurentom veľkých firiem sú lokálni podnikatelia, ktorý si držia viac ako 40 % trhu, a to najmä v Rusku a Poľsku. Predaj počítačov v Česku, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku vzrástol oproti roku 2001 o 11 %. Z trhu týchto krajín najväčší podiel patrí spoločnosti Hewlett-Packard. Ku koncu roka predstavoval 14,2 %.