ČLÁNOK




Dobrovoľné sporenie na penziu sa nepodporí, kabinet zrušil úlohu pre rezort financií
19. júna 2019

 Vláda zrušila úlohu pre rezort financií pripraviť legislatívny návrh, ktorým sa malo podporiť dobrovoľné sporenie na dôchodok. Zamestnávatelia mali totiž dostať možnosť prispievať svojim zamestnancom na investície do dlhodobého investičného sporenia (DIS). Ministerstvo financií však takýto krok na základe analýzy Inštitútu finančnej politiky neodporúča. „Vzhľadom na malý počet obchodníkov s cennými papiermi pôsobiacimi v Slovenskej republike je diskutabilný vplyv tohto návrhu na zvýšenie konkurencieschopnosti v rámci kapitálového trhu a dobrovoľné investičné sporenie vzhľadom na svoj kratší horizont (minimálne 15 rokov) nemusí prispieť k zvýšeniu dôchodkov v budúcnosti,“ tvrdí ministerstvo.

Dlhodobé investičné sporenie podľa rezortu financií zatiaľ využíva len úzka skupina ľudí a z tohto produktu nie je možné očakávať zvýšenie príjmov sporiteľov v dôchodkovom veku. „DIS zbytočne duplikuje verejnú podporu v dôchodkových doplnkových sporiteľniach a náklady sporiteľov na súvisiacich poplatkoch,“ argumentuje ministerstvo.

Namiesto umožnenia zamestnávateľom prispievať svojim zamestnancom na dlhodobé investičné sporenie rezort financií navrhuje zrealizovať niektoré opatrenia uvedené v materiáli Revízia výdavkov na politiky trhu práce a sociálne politiky, ktoré sú určené na zvýšenie nasporených zdrojov v starobe. V druhom dôchodkovom pilieri má ísť o zosúladenie investičnej stratégie sporiteľov s časovým horizontom ich sporenia a v treťom penzijnom pilieri o úpravu poplatkov pre doplnkové dôchodkové spoločnosti.

Zrušenie tejto úlohy pre rezort financií ešte začiatkom júna na tlačovej besede kritizovala Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP). Považuje to za ranu pre naše budúce dôchodky, keďže sa nevytvorí konkurencia voči tretiemu dôchodkovému pilieru, teda voči dobrovoľnému dôchodkovému sporeniu, na ktoré zamestnancovi prispieva jeho zamestnávateľ. „Väčšia konkurencia by znamenala nižšie poplatky a lepšie poskytované služby,“ povedal riaditeľ AOCP Róbert Kopál. Podľa neho je v záujme občanov, aby štát vytvoril konkurenciu voči tretiemu penzijnému pilieru.

Ako uviedol Kopál, dlhodobé investičné sporenie sa na trhu neujalo aj preto, že na tento produkt v súčasnosti nemôže zamestnancom prispievať ich zamestnávateľ. „Dnes nie je jeden, jediný klient, ktorý by tento produkt mal,“ zdôraznil. Tretí penzijný pilier je pritom podľa Kopála zaujímavý pre zamestnancov práve tým, že na toto sporenie zamestnávateľ svojim zamestnancom prispieva. Dlhodobé investičné sporenie je tak podľa Kopála z tohto hľadiska diskriminované. Ak by mohli zamestnávatelia svojim zamestnancom prispievať aj na dlhodobé investičné sporenie, mohli by občania dosahovať vyššie zhodnotenie prostriedkov určených na budúce dôchodky, tvrdí riaditeľ AOCP.

Na dlhodobé investičné sporenie môže občan prispievať sumou do 3 000 eur ročne, pričom toto sporenie musí trvať najmenej 15 rokov. Ide o investície do verejne obchodovateľných cenných papierov. Výhodou tohto produktu je, že kapitálový zisk z tejto investície sa nezdaňuje. Doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľný, tzv. tretí pilier dôchodkového systému, v ktorom finančné prostriedky účastníkov spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS). Vstup do tretieho piliera je povinný len pre zamestnanca, ktorý vykonáva tzv. rizikové práce. Pre ostatných zamestnancov a osoby staršie ako 18 rokov je vstup do tretieho piliera dobrovoľný. Za zamestnancov vykonávajúcich tzv. rizikové práce, ktorí majú uzatvorenú účastnícku zmluvu, platí príspevky zamestnávateľ, a to od prvého dňa výkonu danej práce. Ostatní zamestnanci si ako sporitelia platia príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie sami. Za týchto zamestnancov môže príspevky platiť aj ich zamestnávateľ, ak uzatvoril zamestnávateľskú zmluvu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 11. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,330 0,003
GBP 0,840 0,002
HUF 407,750 0,530
CAD 1,514 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS