Tretí sektor sa teší na jeden a pol miliardy korún. Vláda ich sľúbila možno aj preto, aby počula svoju pieseň. Akokoľvek odhodlane sa snažia mimovládne organizácie tváriť, že nôtia vlastnú melódiu….chlieb za jeden a pol miliardy je poriadne sústo. Tretiemu sektoru hrozí, že dopadne ako hudobný skladateľ, ktorý si v hluchote myslel, že sa živí maľovaním. Bariérou je iba odmietnutie daru, ktorý je viac danajským ako dobrým a užitočným.
Diskusia o zámere dať mimovládnym organizáciám peniaze z privatizácie sa zvrhla na hľadanie iných spôsobov využitia pomerne veľkej sumy. Najmä politici sa predháňali v nápadoch ako minúť peniaze, ktoré ešte ani nie sú na svete. Školstvo, zdravotníctvo, čokoľvek sa vyhlasovalo za dôležitejšie ako aktivity mimovládnych organizácií. Tretí sektor reprezentuje aj občianske iniciatívy, a sotva je pre demokraciu niečo dôležitejšie ako činy a aktivity jednotlivcov. Lenže ak vláda prispeje, potom sa z mimovládnych stanú príspevkové organizácie, ktoré sú iba nevládne.
Do diskusie prispeli aj odborári „Sme vlastne najväčšou mimovládnou organizáciou a žijeme z členských príspevkov. Keď nás naši členovia nebudú chcieť, zanikneme,“ povedal šéf Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor, zrejme netušiac, že by sa veľa ľuďom splnilo netajné želanie. Taktne tiež zabudol na to, že na rozdiel od tretieho sektora si odborári peniaze od vlády už pýtali a boli nesmierne dotknutí, že nič nedostali. Rovnako nespomenul miliardové majetky zdedené po revolučných komunistických odboroch, ktoré zaplatili aj súčasní neodborári. Mimochodom, žiadna z mimovládnych organizácií nenarobí toľko zmätkov ako odbory. Len bratislavský magistrát a odborári sa dokážu rovnako „úspešne“ postarať o dopravný chaos. Pri peších pochodoch je spotreba benzínu neprotestujúcich oveľa vyššia ako príspevok na udržanie zamestnanosti v podnikoch produkujúcich občerstvenie. Ibaže by išlo o manifestáciu hesla Kupujte slovenské výrobky – aj benzín je zväčša tuzemský.
Predstavitelia tretieho sektora hovoria, že peniaze by slúžili ako nadačné imanie – majetok, z ktorého by sa financovali konkrétne aktivity. Nadácie by mohli viac angažovať pri podpore vzdelávania, vedy, starostlivosti o zdravie, deti a mládež. Podľa návrhu zákona musí mať nadácia imanie pol milióna korún. Nadácie, ktoré túto podmienku nesplnia, sa budú musieť zmeniť na neziskové organizácie. Tiež sa nič nestane!
Jeden a pol miliardy korún nie je problém peňazí. Tretí sektor sa dostane do situácie onkologického výskumu, na ktorý vo svete hojne prispievajú tabakové koncerny. Absolútna nezávislosť neexistuje. Mimovládne organizácie by si však mohli zachovať status nezaviazanosti moci. To, že tretí sektor prežil všetky doterajšie Mečiarove i nemečiarove vlády, je hodné viac ako kopa peňazí. Zo všetkého najškodlivejšie je pretrvávanie predstavy, že všetko mimovládne je protivládne.