ČLÁNOK




Do Slávie Capital vstúpili Železiarne Podbrezová
9. marca 2004

Najväčšia slovenská investičná banka Slávia Capital mení stratégiu podnikania tak, že sa vracia k stratégii, ktorá bola pre firmu charakteristická v druhej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia. Firma mení skladbu majiteľov. Do spoločnosti Slávia Capital Group, ktorá je materskou holdingovou štruktúrou vstúpila spoločnosť Železiarne Podbrezová. V nej je vedúcim manažérom Vladimír Soták známy ako zakladateľ združenia Klub 500. Podľa informácií Burzy cenných papierov v Bratislave spoločnosť Železiarne Podbrezová, a.s., upísala 165.000 kusov novo vydaných kmeňových akcií Slávia Capital Group, a.s. Bratislava.

Stratégia Slávia Capital vycházala z toho, že sa v prvej polovici a koncom deväťdesiatych rokov zamesriavala na získavanie finančných prostriedkov pre súkromné spoločnosti a subjekty z verejného sektora. Ďalším významným ťažiskom pôsobenia spoločnosti bolo a dodnes je poradenstvo pri fúziách a akvizíciách. Slávia Capital boli spolu s českou spoločnosťou Wood & Company lokálnymi poradcami Deutsche Bank pri privatizácii firmy Slovenské telekomunikácie.

V súčasnosti je Slávia Capital poradcom českej energetickej spoločnosti ČEZ, ktorá chce privatizovať Slovenské elektrárne. Posledným verejne známym kontraktom spoločnosti Slávia Capital je poradenstvo pre kazašskú verejenú spoločnosť KazMunaiGaz (KMG), ktorá chce kúpiť väčšinoý podiel v českej firme Unipetrol.

Koncom roku 2002 začala Slávia Capital uvažovať o podnikaní v oblasti kolektívneho investovania. Kúpila bývalého riaditeľ Tatra Asset Managment Júliusa Strapeka. Slávia Capital mu poskytla kapitál na založenie spoločnosti Across Investment Services. J. Strapek sa angažoval v oblasti dôchodkovej reformy v skupine poradcov, ktorých tlač označila slovným spojením „dream team“. Skupina poradcov, ktorej lídrom bol Ivan Švejna sa rozpadla na jar 2003. Každý z tímu presadzoval iné zameranie reformy finančného zabezpečenia po odchode do dôchodku. J. Strapek presadzoval systém osobných účtov a uzavretie prvého priebežného piliera.

Okrem toho Slávia Capital založila správcu podielových Slávia Capital Asset Management (SCAM). Mal pôvodne spravovať tri podielové fondy. Dôkazom zmeny stratégie firmy je jednoduchý fakt. Koncom minulého roka mala spoločnosť SCAM naplniť fondy, ktoré spravovala na zákonom určených 50 mil. Sk. Dôkazom toho, že ich nenaplnila je to, že fondy nefigurujú v týždenných štatistikách Asociácie správcovských spoločností. Tým SCAM automaticky podľa zákona zanikla licencia na podnikanie v oblasti kolektívneho investovania.

Spoločnosť Slávia Capital je jedinou investičnou bankou, ktorej akcie sú registrované na Burze cenných papierov v Bratislave. Slávia Capital má v súčasnosti snahu získať komerčnú banku, ak nie na Slovensku, tak v Českej republike, alebo inej krajine. Okrem iných sa hovorí o záujme o komerčnú banku International Commercial Banka registrovanú v Českej republike.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS