Tento rok sa množstvo podnikov snažilo ušetriť pri investíciách do informačných technológií (IT). Celosvetovo sa teda preinvestovalo menej, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Morgan Stanley však na budúci rok investície do IT vzrastú.
Prieskum sa uskutočnil medzi predstaviteľmi zodpovednými za nákup IT v 225 významných spoločnostiach. Podľa vyhlásení týchto manažérov ich spoločnosti rátajú s tým, že v priemere zvýšia svoje investície v roku 2003 o 5 percent. Nepôjde teda o žiaden dramatický nárast. Mnohé spoločnosti však uvažujú aj o úspornej alternatíve a nevylučujú, že počas roka vyčlenené prostriedky na IT znížia. Ak by tak urobili všetky, išlo by len o dvoj- až trojpercentný nárast.
Trh sa stabilizuje
Ako to však vyzeralo tento rok? Až 58 % oslovených spoločností uviedlo, že minuli na IT menej, ako pôvodne plánovali. V polovici roka aktuálne znížilo svoj rozpočet 43 % z nich. Napriek tomu sa dve tretiny spoločností domnievajú, že ich výdaje na IT boli v roku 2002 primerané, len tretina sa nazdáva, že mohli investovať aj viac, vzhľadom na potreby ich biznisu.
Tieto čísla sú dokladom celkovej krízy IT trhu posledných dvoch rokoch. Zdá sa však, že trh sa konečne začína stabilizovať. Aj keď už zrejme nezažije taký boom ako koncom 90. rokov, vyhliadky na budúci rok sú mierne optimistické. V spomínanom prieskume boli očakávania asi polovice opýtaných pozitívne alebo skôr pozitívne, očakávania ďalšej tretiny boli neutrálne.
V oblasti softvéru chcú oslovené spoločnosti najviac investovať do bezpečnostných riešení. Pokiaľ ide o hardvér, na prvom mieste vystriedali záložné zariadenia doterajšie pécečká. Napokon, zálohovanie dát je súčasťou bezpečnostných opatrení. Okrem toho sa predpokladá zvýšený záujem o nákup serverov.
Na otázku, ktorý z výrokov najlepšie vystihne budúci rok, 19 % respondentov zvolilo formuláciu „rok investovania do nových projektov“, 21 % vybralo vetu „rok stabilizácie investícií po dvoch rokoch uťahovania opaskov“, 16 % by nazvalo rok 2003 „rokom znižovania nákladov na IT“ a 44 % „rokom väčšej zodpovednosti pri investovaní do IT“.
Nový pohľad na počítač
Nie je náhoda, že najviac firiem sa zhoduje s myšlienkou zodpovednosti pri investovaní. Už dávno sa minuli časy, keď sa počítače nakupovali bez rozmyslu. Keď zákazníkovi išlo len o to, aby mal čo najvýkonnejší procesor a čo najväčšiu pamäť. Firmy si teraz chcú kúpiť len taký výpočtový výkon, aký naozaj využijú. Pýtajú sa, ako výpočtová technika pomôže ich biznisu.
Tento nový prístup zachytila aj spoločnosť IBM, ktorá prichádza s novou generáciou pécečiek pod označením ThinkVantage. Pri nich sa na prvé miesto nekladie výkon procesora, ale nové integrované funkcie, ktoré majú uľahčiť prácu firemným zákazníkom.
Jednou z nich je funkcia RapidRestore, ktorá umož-ňuje po zlyhaní počítača rýchlo vrátiť pôvodné nastavenia. Vzhľadom na rastúce požiadavky na bezpečnosť je zaujímavý aj Embedded Security Subsystem – subsystém založený na špeciálnom bezpečnostnom čipe. Na tomto čipe sú uložené a zašifrované informácie o všetkých prístupových heslách. Bežne sa tieto údaje nachádzajú na pevnom disku, odkiaľ sa prinajmenšom teoreticky dajú získať.
Nástroj System Migration Assistant zase uľahčuje prechod zo starého počítača na nový. Všetky používateľom zvolené nastavenia sa plynulo prenesú a používateľ ich nemusí nastavovať znovu. IBM ponúka ďalšie tri špeciálne funkcie, pričom pracuje na vývoji nových.