ČLÁNOK




Do konca roka vzniknú ďalšie správcovské spoločnosti
17. novembra 2000

Kolektívne investovanie sa podľa M. Horvátha v tomto roku podarilo oživiť a čaká ho dynamický vývoj skupiny správcovských spoločností by malo do konca roka pribudnúť niekoľko ďalších. Úrad pre finančný trh (UFT) by mal totiž do konca roka rozhodnúť o udelení povolenia na výkon činností spojených s kolektívnym investovaním niektorým z investičných spoločností, ktoré ho o to požiadali v rámci prispôsobeniu sa zákonu platnému od roku 2000. V rozhodovacom konaní je tiež žiadosť jednej spoločnosti, ktorá v tejto oblasti na Slovensku ešte nepôsobila. Pre agentúru SITA to povedal člen rady UFT Michal Horváth.

Záujem o vytvorenie správcovskej spoločnosti pred niekoľkými mesiacmi zverejnila poisťovňa Amslico AIG Life, ktorá tiež uskutočňuje aktivity obchodníka s cennými papiermi. Spomínanými investičnými spoločnosťami uchádzajúcimi sa o udelenie povolenia sú Agroinvest, i.a.s., CI Invest, i.s.a.s. a Technoinvest, i.s.a.s. Správne konanie s týmito spoločnosťami bolo totiž prerušené z dôvodu nedostatkov týkajúcich sa odbornej spôsobilosti riadiacich pracovníkov. Tí mali odbornú skúšku vykonať koncom októbra tohto roka. „Predpokladám, že záujem o vznik správcovskej spoločnosti vyjadria aj ďalšie subjekty, predovšetkým banky,“ povedal Horváth. Optimálny počet správcovských spoločností podľa neho predstavuje 15 až 20 spoločností vrátane zahraničných skupín. „Potenciál trhu je obrovský, ľudia však musia opäť získať dôveru v kolektívne investovanie,“ dodal.

Investičné spoločnosti, ktoré na Slovensku pôsobili ešte pred rokom 2000, mali do júna tohto roku povinnosť prispôsobiť sa novému zákonu o kolektívnom investovaní. Tri z nich, J&T Asset Management, Tatra Asset Management a Prvá penzijná využili možnosť transformácie na správcovskú spoločnosť. Novovzniknutými správcovskými spoločnosťami sa stali VÚB Asset Management a Istro Asset Management.

Okrem spomínaných domácich správcovských spoločností v kolektívnom investovaní na Slovensku vstupujú aj zahraničné správcovské spoločnosti. Sú nimi spoločnosti Capital Invest a Veritas SG, ktoré predávajú zahraničné podielové listy. Ďalšiu investičnú príležitosť vytvárajú fondy Pioneer. Doteraz mohli slovenskí investori využiť aj príležitosť umiestnenia voľných zdrojov do fondov Wiof, vydávanie ich cenných papierov je však od minulého týždňa pozastavené. Ako vysvetlil M. Horváth, Wiof sa musí prispôsobiť novele zákona o kolektívnom investovaní, ktorá je platná od novembra tohto roku. Fondy Wiof totiž doteraz využívali nejasné vymedzenie činností, ktoré spadajú pod tento zákon, čo im umožnilo vyhnutiu sa zákonu. Svoje cenné papiere mohol Wiof predávať bez povolenia UFT. Tieto nedostatky boli novelou odstránené. „Wiof tak musí získať povolenie UFT pre svoju činnosť, nakoľko zhromažďuje prostriedky verejnosti,“ skonštatoval Horváth.

Na správcovské spoločnosti sa podľa nového zákona transformovalo len niekoľko spoločností. Ostatné využili iné možnosti vyplývajúce zo zákona. Harvardská investičná spoločnosť previedla svoje fondy na J&T Asset Management a požiadala o likvidáciu. Rovnako postupovala aj spoločnosť Sevis. J&T prevzalo správu aj nad fondmi spoločnosti Renta-generačná, Slovensko-holandská investičná spoločnosť, tie však s likvidáciou nesúhlasia. Hospodárenie s majetkom podielových fondov uzavreli a momentálne sú v likvidácii spoločnosti Invefo, Regióninvest a Všeobecná investičná spoločnosť. Investičná spoločnosť Istroinvest rozhodla o neprispôsobení sa novému zákonu, povolenie na činnosť jej tak zaniklo zo zákona. Ministerstvo financií odňalo povolenie na činnosť aj spoločnosti ARDS Investing, ktorá sa ku svojej činnosti podľa nového zákona vôbec nevyjadrila a nariadilo jej likvidáciu.

Podľa evidencie Asociácie správcovských spoločností je v podielových fondoch majetok v hodnote približne 5,5 mld. Sk, z toho asi 4 mld. Sk v otvorených podielových fondoch a približne 1,5 mld. Sk v uzavretých podielových fondoch. Zo sumy otvorených podielových fondov asi takmer 3,8 mld. Sk tvorí majetok domácich fondov, zvyšných 200 mil. Sk bolo investovaných do zahraničných fondov. Kolektívne investovanie sa podľa Horvátha v tomto roku podarilo oživiť a čaká ho dynamický vývoj.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 11. 2024

USD 1,070 0,020
CZK 25,339 0,004
GBP 0,832 0,007
HUF 410,080 0,830
CAD 1,489 0,023

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS