Do februára by sa mali pripraviť nevyhnutné opatrenia na riešenie súčasnej nepriaznivej situácie vo vývoji zahraničného obchodu (ZO) SR ako aj bežného účtu (BÚ) platobnej bilancie. Vyhlásila to ministerka financií Brigita Schmögnerová po rokovaní vlády, ktorá schválila správu o vývoji deficitu zahraničného obchodu SR za prvý polrok 2001. Jej súčasťou bol aj informačný materiál Medzinárodného menového fondu, ktorý vznikol na základe záverov misie fondu na Slovensku 4. novembra tohto roku monitorujúcej plnenie tzv. staff monitored programm. Ako informovala Schmögnerová, ministri sa na základe oboch schválených materiálov rozhodli mesačne monitorovať vývoj zahraničného obchodu Slovenska.
V súčasnosti podľa ministerky prichádzajú do úvahy predovšetkým opatrenia vo fiškálnej sfére. Kabinet v tejto súvislosti posúdil reálnu možnosť nedočerpania niektorých výdavkov plánovaných v tohtoročnom rozpočte, ich výšku však ministerka financií nešpecifikovala. Šéfka rezortu financií tiež uviedla, že ministri sa zhodli v názore, že zatiaľ nie sú potrebné opatrenia, ktoré spadajú do sféry Národnej banky Slovenska (NBS). „Štruktúra schodku BÚ platobnej bilancie sa výrazne líši od jeho štruktúry v roku 1998, preto zatiaľ nebijeme na poplach,“ dodala.
K zvýšeniu deficitu BÚ podľa Schmögnerovej výrazne prispel zvýšený domáci dopyt, o čo sa zaslúžilo výraznou mierou vyplatenie dlhopisov Fondu národného majetku SR. Podľa nej to dokumentuje aj štruktúra slovenského dovozu, kde v poslednom období dominujú spotrebné predmety, pričom došlo tiež k výraznému zvýšeniu dovozu osobných automobilov. Podľa guvernéra NBS Mariána Juska je z hľadiska dlhodobého riešenia súčasnej situácie na BÚ platobnej bilancie potrebné najmä podporiť export a obmedziť domáci dopyt tam, kde je to možné.
Podľa schválenej správy skončil ZO SR za prvých šesť mesiacov so schodkom 42,1 mld. Sk, čo je 8,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa NBS je deficit dôsledkom nárastu dovozu a spomalenia vývozu. V štruktúre dovozu upozorňuje centrálna banka na súvislosť s prílevom priamych zahraničných investícií a následne s domácim investičným dopytom. Tieto faktory by mali v strednodobom horizonte ovplyvniť produkčnú a exportnú schopnosť slovenskej ekonomiky. Nižšia dynamika vývozu je predovšetkým dôsledkom ochladenia konjunktúry vonkajšieho ekonomického prostredia a reštrukturalizácie výrobných odvetví, kľúčových z hľadiska exportného výkonu slovenskej ekonomiky.
Znižovanie deficitu obchodnej bilancie v ďalšom období bude podľa NBS závisieť hlavne od prílevu priamych zahraničných investícií ako základne pre štrukturálne zmeny a pre zvyšovanie exportnej finality a dynamiky exportu. NBS kalkuluje s tým, že pasívne saldo obchodnej bilancie bude v roku 2001 predstavovať približne 90 mld. Sk.