ČLÁNOK




Devín banka oficiálne nie je schopná vyplácať vklady
24. septembra 2001

Národná banka Slovenska (NBS) vyhlásila 21. septembra 2001 Devín banku, a.s. Bratislava za neschopnú vyplácať vklady. Národná banka Slovenska ho doručila Fondu ochrany vkladov a Devín banke, a.s. Bratislava. Rozhodla o tom na poslednom rokovaní Bankovej rady NBS.

Zároveň Banková rada NBS schválila poskytnutie úveru pre Fond ochrany vkladov na vyplatenie náhrad za nedostupné vklady v Devín banke, a.s. Bratislava.

Na základe aktuálneho, ako aj očakávaného ekonomického a menového vývoja rozhodla o nezmenení kľúčových úrokových sadzieb ( 6,00% pre jednodňové sterilizačné obchody, 9,00% pre jednodňové refinančné obchody a 7,75% pre dvojtýždňové REPO tendre s obchodnými bankami).

Banková rada NBS sa zaoberala aktuálnym vývojom ekonomiky v minulom mesiaci. Centrálna banka konštatuje, že vývoj inflácie v auguste bol v súlade s očakávaniami NBS, keď spotrebiteľské ceny zaznamenali mierny medzimesačný pokles a súčasne došlo aj k zníženiu medziročnej dynamiky inflácie. Tento vývoj bol ovplyvnený poklesom cien položiek tvoriacich jadrovú infláciu pri miernom zvýšení regulovaných cien. Priaznivý vývoj inflácie bol dôsledkom postupného utlmenia vonkajších a vnútorných nákladových tlakov, pričom zo strany dopytu neboli vytvárané výraznejšie inflačné impulzy. Zníženie nákladových faktorov rastu spotrebiteľských cien dokumentuje aj medzimesačný pokles cien priemyselných výrobcov ako aj zníženie ich medziročnej dynamiky. Z hľadiska jednotlivých segmentov jadrovej inflácie došlo už druhý mesiac po sebe k poklesu cien potravín, znížili sa aj ceny obchodovateľných tovarov. K nárastu cien došlo len v sektore trhových služieb. Medziročná čistá inflácia očistená od kolísavých cien pohonných hmôt bola aj naďalej charakterizovaná stabilnou dynamikou.

Centrálna banky konštatuje, že aj v júli pokračovala tendencia rastu deficitu bežného účtu platobnej bilancie determinovaná predovšetkým schodkom zahraničného obchodu. Pomalší rast slovenského exportu je aj naďalej ovplyvňovaný znížením tempa hospodárskeho rastu našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka. Na zvýšení dovozu sa podieľali predovšetkým komodity, ktoré súvisia s rastom investičného dopytu (stroje, elektrické prístroje a zariadenia a meracie prístroje, cestné vozidlá bez osobných automobilov). V súvislosti s pomerne dynamickým rastom produkcie a tržieb jednotlivých odvetví národného hospodárstva sa na zvýšení celkového dovozu významnejšie podieľal aj dovoz surovín a polotovarov, konštatuje NBS.

Hrubý domáci produkt v stálych cenách zaznamenal v druhom štvrťroku 2001 v porovnaní s predchádzajúcim mierne spomalenie dynamiky. Rast reálneho HDP za prvý polrok 2001 je v súlade s predpokladmi menového programu NBS. Z hľadiska štruktúry bol rast HDP determinovaný domácim dopytom, najmä investičným (čomu zodpovedá aj štruktúra zahraničného obchodu). V druhom štvrťroku došlo k rýchlejšiemu rastu konečnej spotreby verejnej správy, naopak dynamika konečnej spotreby obyvateľstva sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížila, čo korešponduje s nízkymi dopytovými tlakmi na spotrebiteľské ceny. Tento vývoj potvrdzuje aj stagnácia reálnych miezd. K reálnemu rastu ekonomiky prispel aj zahraničný dopyt, čo však bolo kompenzované relatívne vysokou dynamikou dovozov a čistý export tak mal záporný vplyv na rast HDP.

V ďalších mesiacoch by mohlo dôjsť miernemu zníženiu medziročnej dynamiky cien potravín a tým celkovej a jadrovej inflácie. Vývoj v ostatných segmentoch jadrovej inflácie by mal byť stabilizovaný. Určitú volatilitu cien obchodovateľných tovarov je možné očakávať v súvislosti s vývojom cien pohonných hmôt. Súčasný, ako aj očakávaný vývoj jadrovej a celkovej inflácie je v súlade s predpokladmi menového programu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS