ČLÁNOK




Deutsche Bank pod drobnohľadom nemeckých finančných orgánov
13. augusta 2001

Úrad pre dohľad nad kapitálovým trhom spolkovej krajiny Hessensko, pod ktorý spadá aj frankfurtská burza, začal vyšetrovať predaj 44 miliónov kusov akcií Deutsche Telekom (DT), ktorý realizovala Deutsche Bank v utorok 7. augusta. Podľa dozorného orgánu vyvolalo totiž konanie Deutsche Bank „masívny tlak“ na cenu akcií nemeckého operátora.

Predaj balíka akcií za takmer 1,04 mld. EUR pobúril nemecké finančné kruhy, pretože mal za následok ďalšiu vlnu výpredaja a prepad kurzu akcií telekomunikačnej skupiny na najnižšiu úroveň za posledné tri roky. Od osudného utorka titul nepretržite klesal, keď v priebehu štyroch dní zaznamenal oproti pondelkovej zatváracej cene pokles až o 23 %, čo znížilo trhovú kapitalizáciu bývalého nemeckého monopolu o približne 20 miliárd EUR. Polemiku vyvolala predovšetkým skutočnosť, že makléri Deutsche Bank zrealizovali predaj len deň po zverejnení nákupného odporúčania na akcie DT, ktoré vypracovali ich kolegovia z oddelenia analýz tej istej banky. V odporúčacej správe analytici znížili cieľovú koncoročnú cenu akcií DT na 31 EUR z pôvodne prognózovanej úrovne 36 EUR. Nákupné odporúčanie však vyvolalo nárast titulu v pondelok, čo mohlo banke umožniť dosiahnuť pre klienta lepší výnos a získať tak vyšší komisionársky poplatok. Konanie Deutsche Bank odzrkadľuje podľa pozorovateľov značnú neusporiadanosť, keď banka v jeden deň odporučí akcie nakupovať a v nasledujúci deň podá masívny pokyn na predaj, ktorý spôsobí pád titulu.

Navyše, banka predávala akcie v čase, keď titul oslabovali obavy z neúmerné veľkého prílevu akcií po expirácii tzv. obdobia zdržanlivosti (lock-up period), ktoré malo na určitý čas zabrániť predaju akcií DT po akvizícii amerického operátora VoiceStream. Akvizíciu VoiceStream uhradil Deutsche Telekom akciami a hotovosťou, pričom akcionári amerického operátora získali akcie DT. Bývalí akcionári VoiceStream, medzi ktorými figuruje fínska spoločnosť Sonera a hongkonská Hutchison Whampoa, môžu podľa dohody začať predávať nadobudnuté akcie DT od 1. septembra. Podľa piatkového vydania Financial Times 35 miliónov zo 44 miliónov predaných akcií pochádza od subjektu, ktorý ich odkúpil od Hutchison Whampoa ešte pred začatím plynutia „obdobia zdržanlivosti“ 31. mája.

Deutsche Bank, ktorá už odovzdala svoje stanovisko hessenskému dozornému orgánu, by sa však mala podľa nemenovaného zdroja blízkeho banke očistiť od podozrení z nelegálneho konania bez väčších ťažkostí. Banka totiž dostala príkaz na predaj 44 miliónov akcií DT od svojho klienta až v utorok ráno, čo je deň po zverejnení tlačovej správy, v ktorej odporučila nakupovanie akcií. Tlačová správa sa pritom zakladala na štúdií „The VoiceStream Effect“, ktorú mali klienti banky k dispozícii cez internet už v piatok o 23:30 GMT.

Epizóda naštrbila vzťahy medzi spoločnosťami Deutsche Bank a Deutsche Telekom, ktoré spolupracujú už mnoho rokov. Deutsche Bank sa zúčastnila ako jeden z hlavných koordinátorov na riadení úspešnej emisie akcií DT v roku 1996 a figurovala aj medzi investičnými bankami s mandátom pri uvádzaní akcií T-Mobile, ktoré bolo napokon odložené. „Konaním Deutsche Bank sme veľmi sklamaní,“ komentoval situáciu hovorca nemeckého operátora Ulrich Lissek.

Ako sa neskôr pre týždenník Der Spiegel vyjadril šéf DT Ron Sommer, banka sa dopustila zásadných chýb, keď odporučila nakupovať akcie DT tesne pred odpredaním 44-miliónového balíka. Ďalšou chybou bola podľa neho skutočnosť, že banka neinformovala DT pred uskutočnením predaja. „Dôležité finančné inštitúcie by mali mať zodpovednosť voči podniku i voči trhu. Ak túto zodpovednosť banka zanedbala, bude to mať určite dopad na našu budúcu spoluprácu,“ skonštatoval Sommer.

Spoločnosť Deutsche Telekom AG (DT) vyhlásila, že je „veľmi sklamaná“ konaním Deutsche Bank AG, ktorá odpredala na začiatku týždňa významný podiel akcií telekomu i napriek obnoveniu odporúčania „buy“ na titul. „Sme veľmi sklamaní správaním Deutsche Bank, s ktorou sme dosiaľ udržiavali dobré obchodné vzťahy,“ povedal hovorca DT, odmietol však špekulovať o možných dôsledkoch tohto kroku.

Deutsche Bank informovala v utorok, že ponúkla na trhu 44 mil. kusov akcií DT, čo následne vyvolalo pokles titulu o 5 % a pokračujúce oslabovanie v stredu a štvrtok až na 40-mesačné minimum. Trhová hodnota Telekomu sa tým znížila o niekoľko miliárd EUR.

Zostalo záhadou, koho pri predaji banka zastupovala. Podľa zdrojov agentúry Reuters by mohlo ísť o podiel spoločnosti Hutchison Whampoa, ktorá mohla tretej strane ponúknuť až 17,5 % z celkového počtu 206,6 mil. kusov akcií. Hutchison Whampoa získala podiel v rámci transakcie, ktorá v máji spojila DT s americkým mobilným operátorom VoiceStream.

K predaju akcií došlo paradoxne po pondelkovom potvrdení nákupných odporúčaní Deutsche Bank na akcie DT pri cieľovej koncoročnej cene 31 EUR. Ako uviedol nemenovaný zdroj agentúry, epizóda spôsobila Telekomu „nesmiernu škodu“. Spoločnosť sa preto bude zaoberať otázkou budúcich vzťahov s Deutsche Bank.

Deutsche Bank sa bránila slovami, že medzi jej analytickým oddelením a oddelením dealingu je „čínsky múr“. Banka poskytovala dosiaľ pre Deutsche Telekom služby v oblasti riadenia emisií cenných papierov a poradenstva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 1. 2025

USD 1,039 0,003
CZK 25,137 0,017
GBP 0,829 0,002
HUF 415,730 1,050
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS