Nepriaznivé septembrové výsledky zahraničného obchodu analytikov prekvapili. Záporné saldo obchodnej bilancie totiž dosiahlo až 8,248 mld. Sk, čo bol druhý najhorší výsledok v tomto roku. „Rast vývozu a dovozu sa opäť obrátil a potvrdil negatívny trend pre zahraničný obchod, ktorý sme naposledy zaznamenali v máji tohto roku,“ povedal analytik Poštovej banky Michal Džačovský. Dynamika rastu dovozu na úrovni 11,6 % totiž po troch mesiacoch predbehla rast vývozu, ktorý bol 10,6 %. Ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor sa však negatívneho trendu vzhľadom na pripravované reštriktívne opatrenia a štruktúru zahraničného obchodu neobáva.
„Rast exportu si naďalej drží pomerne vysokú dynamiku ťahanú najmä vývozom motorových vozidiel,“ skonštatoval analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Ich čistý export totiž vzrástol za posledné tri mesiace oproti prvému polroku takmer dvojnásobne. Ako dodal, výrazne tak pôsobí proti tvorbe deficitu v obchodnej bilancii. Najväčším tvorcom deficitu je podľa neho zahraničný obchod so strojmi napriek tomu, že práve export strojov zaznamenal za deväť mesiacov medziročne najväčší nárast. Dynamika rastu schodku v tejto kategórii sa však za posledný štvrťrok zvýšila.
Negatívne prekvapenie priniesli podľa Ódora čísla zo strany dovozu. Import strojov a zariadení totiž dosiahol v septembri viac ako 18 mld. Sk, čo je takmer o 3 mld. Sk viac ako v rovnakom období minulého roka.
„Pokiaľ zoberieme do úvahy fakt, že prevažná časť z týchto tovarov je investičného charakteru, takýto dovoz by mal mať neutrálny vplyv na tohtoročný rast a v budúcnosti dokonca pozitívny,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Ostatné kategórie sa od súčasných trendov neodklonili.
„Septembrové výsledky potvrdili, že výrazné zlepšenie zahraničnoobchodnej nerovnováhy nemožno očakávať a bude len mierne. Navyše zahraničný obchod od októbra čelí novému riziku v podobe silnejúcej koruny a slabý zahraničný dopyt bude pretrvávať,“ upozornil analytik Slavie Capital Pavol Ondriska. Podľa Pätoprstého budú mesačné deficity v najbližšom štvrťroku na úrovni 6 až 12 mld. Sk v dôsledku stále silného spotrebného dopytu v značnej miere uspokojovaného dovozmi. Kotian pritom čaká najvýraznejšie zlepšenie v zahraničnom obchode práve v posledných mesiacoch roka, keďže minuloročné deficity boli v závere roka nafúknuté dovozom spotrebných tovarov v dôsledku zvýšenej kúpyschopnosti obyvateľstva po výplate dlhopisov Fondu národného majetku SR.
Podľa Ódora by mal tohtoročný deficit zahraničného obchodu predstavovať 95 mld. Sk, pričom pripustil, že toto číslo bude nakoniec nižšie. V budúcom roku budú na programe viaceré reštrikcie, ktoré by mali zabrzdiť spotrebný dopyt. „Ak sa rast ekonomík Európskej únie výraznejšie zvýši, bude priestor na pokles schodku obchodnej bilancie oproti roku 2002 o niekoľko desiatok miliárd korún,“ dodal. Kotian v tomto roku očakáva pasívne saldo 92 mld. Sk. Podľa Ondrisku by mal byť deficit zahraničného obchodu na úrovni 9 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v budúcom roku na 7,6 % HDP.