Deficit štátneho rozpočtu môže byť aj vyšší ako 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) za predpokladu, že to neohrozí ekonomickú stabilitu Slovenska. Pripustil to v diskusnej relácii Jóóój? televízie JOJ premiér Mikuláš Dzurinda. K správe Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá má Slovensku vytýkať okrem situácie vo verejných výdavkoch aj chýbajúci reformu zdravotníctva, Dzurinda dodal, že komplexné hodnotenie OECD zverejnené 18. júna nebude také kritické.
Podľa lídra KDH Pavla Hrušovského kabinet ani parlament nemohli pri tvorbe rozpočtu predvídať, ako sa bude krajina správať. „Netreba však pchať hlavu do piesku a míňať viac, ako máme,“ konštatoval. Podľa Hrušovského by sa mali hľadať rezervy v štátnej správe. Slovensko napríklad mohlo ušetriť zrušením okresných úradov 2,5 mld. Sk a prostriedky privatizácie použiť na oddlženie štátu.
Deficit verejných financií by podľa podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša nemal tento rok prekročiť úroveň 4,5 % HDP, čo je hranica, ktorá podľa jeho slov neohrozí celkovú ekonomickú stabilitu a nevytvorí tlak na úrokové sadzby a kurz meny. Ak však vláda neuskutoční potrebné opatrenia, mohol by deficit podľa Medzinárodného menového fondu v tomto roku dosiahnuť pri vysokých výdavkoch v sociálnej oblasti a prepade nedaňových príjmov 5,3 % HDP a v budúcom roku až 5,7 % HDP.