Deficit bežného účtu platobnej bilancie USA, ktorý je najširším ukazovateľom zahraničného obchodu, sa v druhom kvartáli zvýšil na rekordných 106,14 mld. USD, čo predstavuje medziročný nárast o 4,6 %. Informovalo o tom americké ministerstvo obchodu. Pasívne saldo tak prevýšilo rekordnú úroveň z predchádzajúceho štvrťroku vo výške 101,51 mld. USD, napriek tomu však nedosiahlo analytikmi predpokladaných 131,3 mld. USD.
Šéf americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed) Alan Greenspan opakovane varoval pred neudržateľnosťou trendu z posledných mesiacov. Hlavnou príčinou deficitu sa stal najmä prudký rast pasívneho salda obchodnej bilancie na nový rekord 110,22 mld. USD v porovnaní s 105,84-miliardovým deficitom počas prvého kvartála.
Ako v stredu zároveň informovalo ministerstvo práce, iba mierny nárast o 0,2 % v auguste po júlovej stagnácii zaznamenali dovozné ceny. Nárast vyvolali najmä vyššie ceny ropy a potravín, čiastočne ho však vykompenzovali nižšie ceny kapitálových tovarov a automobilov. Slabý rast dovozných cien by naopak mala centrálna banka uvítať a zohľadniť počas svojho zasadnutia, ktoré sa uskutoční 3. októbra. Obavy Fed však vyvoláva oživovanie zámorských ekonomík, ktoré by mohlo viesť k zvyšovaniu cien zámorských producentov, čo by USA donútilo k dovozu inflácie.
Za posledných 12 mesiacov dovozné ceny vzrástli o 5,8 %, avšak tento nárast súvisel prevažne s vyššími cenami ropy. Bez zarátania ropy sa dovozné ceny v auguste zvýšili iba o 0,1 %, zatiaľ čo počas 12 mesiacov to bol 1,6-percentný rast. Importné ceny ropy v uplynulom mesiaci vzrástli o 1,6 %, pričom v priebehu 12 mesiacov sa zvýšili o 45,8 %. Exportné ceny v auguste naopak klesli o 0,3 %, čo zodpovedá najvýraznejšiemu poklesu od marca 1999.