Deficit bežného účtu PB dosiahol za sedem mesiacov 40,5 mld. Sk
V júli vykázal bežný účet platobnej bilancie len minimálny deficit na úrovni približne 100 mil. Sk
Deficit bežného účtu platobnej bilancie (PB) sa v júli prehĺbil na 40,5 mld. Sk. Ako ďalej vyplýva z predbežných údajov Národnej banky Slovenska, medziročne bol však kumulatívny deficit od začiatku roka nižší až o 40,4 mld. Sk, pod čo sa podpísali predovšetkým lepšie výsledky zahraničného obchodu. Kým za prvých sedem mesiacov minulého roka evidovala centrálna banka schodok obchodnej bilancie v objeme 47,7 mld. Sk, za rovnaké obdobie tohto roka to bolo 15,9 mld. Sk. Medziročne sa znížilo aj záporné saldo bilancie výnosov z vlaňajších 46 mld. Sk na 26,1 mld. Sk. Naopak bežné transfery sa dostali z vlaňajšieho sedemmesačného prebytku 2,9 mld. Sk do tohtoročného schodku 7 mld. Sk a medziročne sa znížil aj prebytok bilancie služieb z minuloročných 9,9 mld. Sk na 8,5 mld.
V samotnom júli vykázal bežný účet platobnej bilancie len minimálny deficit na úrovni približne 100 mil. Sk, čo znamenalo medziročné zlepšenie o 19,4 mld. Sk. V porovnaní so siedmym mesiacom minulého roka si pritom mierne polepšila obchodná bilancia, ktorej schodok sa zúžil zo 2,7 mld. Sk na 1,8 mld. Sk. Výraznejšie sa však zlepšila bilancia výnosov, ktorý po schodku 17,4 mld. Sk z júla minulého roku dosiahla v rovnakom mesiaci tohto roka len mierne záporné saldo zhruba 300 mil. Sk. Prebytok bilancie služieb bol v júli na rovnakej úrovni ako pred rokom, teda 1,7 mld. Sk. Bežné transfery sa z minuloročného schodku dostali v tohtoročnom júli do prebytku 300 mil.
Medziročné zlepšenie deficitu bežného účtu bolo podľa centrálnej banky spôsobené predovšetkým nižšou výplatou dividend v rámci bilancie výnosov. Pokles deficitu bol však podporený aj poklesom deficitu obchodnej bilancie a v menšej miere tiež zlepšeným vývojom bilancie bežných transferov. Dosiahnutý deficit obchodnej bilancie bol pritom v júli nižší, ako očakávala Národná banka Slovenska, pričom tak vývoz, ako aj dovoz dosiahli vyššie ako očakávané hodnoty.
V auguste by mala podľa NBS poklesnúť dynamika vývozu najmä vplyvom bázického efektu, pričom objem vývozu by mal medzimesačne poklesnúť iba mierne. Podobne aj dovoz by mal v auguste dosiahnuť mierne nižšiu úroveň ako v predchádzajúcom mesiaci pri súčasnom poklese medziročného tempa rastu. V septembri a októbri by mal vývoz podľa centrálnej banky dosahovať podobné medziročné tempá rastu ako v auguste. V septembri by mal vývoz medzimesačne výrazne vzrásť vplyvom sezónnosti, pričom v októbri možno očakávať ďalšie zvýšenie objemu vývozu. Podobný vývoj sa očakáva aj v dovoze tovarov, najmä zásluhou vplyvu dovoznej náročnosti prostredníctvom dovozu polotovarov. „Celkovo možno v ďalších mesiacoch očakávať pokračovanie medziročného zlepšovania salda zahraničného obchodu,“ dodáva NBS.