Európsky parlament odsúhlasil aktualizáciu európskej smernice, podľa ktorej budú musieť všetky členské štáty EU do svojich zákonov zaniesť pravidlá pre transparentný prístup k verejným informáciám. Do roku 2015 by sa zmeny mali prejaviť vo všetkých štátoch.
Podľa prepočtov európskej komisie môžu zmeny posilniť ekonomiku až o 40 miliárd dolárov.
Všetci sa ale v prvej rade zhodujú na tom, že tzv. open data môžu predovšetkým zásadne premeniť štátnu správu a transparentnosť vo vládnutí. Jednotlivé európske úrady totiž budú musieť zverejniť všetky údaje, ktoré produkujú, zbierajú alebo za ne platia, a to v strojovo čitateľnom a štandardizovanom formáte, zadarmo či za symbolický poplatok.
Okrem úradov svoje dáta otvoria tiež múzea, galérie a ďalšie kultúrne inštitúcie spravované štátom. Vďaka tomu budú môcť vzniknúť napríklad aplikácie pre vzdelávanie, turistov a pod.
Euro parlament aktuálne pracuje na presnom znení nové podoby smernice a bude jasne formulovať dátové sety, maximálne ceny za prípadné príplatky a tiež všetky formáty a spôsoby, akými sa bude možné k verejným informáciám pripojiť.
Počíta sa tiež s investíciou 100 miliónov do výskumu a vývoje nových technológii, ktoré budú môcť veľké množstvo dát spracovávať a obsluhovať.