Vláda už odobrila, že daňové úľavy známe občanom zo systému doplnkového dôchodkového sporenia sa majú rozšíriť od budúceho roka aj na iné dlhodobé produkty životných poisťovní či bánk, ale ich udelenie pre klientov správcovských spoločností pôsobiacich v oblasti kolektívneho investovania je ešte otázne. Minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník síce podporuje rozšírenie úľav práve aj na tieto spoločnosti, avšak z Ministerstva financií (MF) SR k tomu zatiaľ jasný súhlas neprichádza.
Hovorca ministra financií Peter Papanek hovorí, že rokovať sa síce dá aj o úľavách pre klientov správcovských spoločností, ale s návrhmi musí prísť rezort práce a navyše musí tento rezort aj jasne kvantifikovať, aké z toho budú plynúť výpadky v zdrojoch štátneho rozpočtu. „Od Ministerstva práce očakávame racionálne návrhy, kde bude jasne kvantifikovaný aj konkrétny výpadok v štátnom rozpočte. Chceme od tohto rezortu aj jasné zdôvodnenie, prečo chce zvýhodniť aj tieto subjekty,“ hovorí Papanek.
Podľa ministra Kaníka pri doterajších konzultáciách s predstaviteľmi rezortu financií sa nevyskytli žiadne legislatívne prekážky, ktoré by zabraňovali rozšíreniu daňových úľav aj na správcovské spoločnosti. Rozšírenie úľav na dlhodobé produkty životných poisťovní a bánk prešlo vládou v rámci najnovšej novely zákona o dani z príjmov a ak sa podľa Kaníka nájde konečná dohoda, môžu sa aj správcovské spoločnosti zaradiť do tejto istej novely počas jej schvaľovania v parlamente.
Štúdie renomovaných finančných inštitúcií v nadväznosti na naznačené obavy MF z rozpočtových výpadkov po udelení úľav aj pre produkty správcovských spoločností pritom hovoria o tom, že v najbližších rokoch by mali v krajinách strednej Európy najrýchlejšie rásť práve vklady obyvateľstva do podielových fondov kolektívneho investovania. Postupne sa teda budú tieto krajiny približovať štruktúre rozdelenia úspor v najvyspelejších európskych ekonomikách a hlavne v USA, kde ľudia majú v správcovských a dôchodkových fondoch dokonca viac úspor ako v bankách.
Napríklad podľa štúdie UniBanky sa bude v rokoch 2005 až 2007 rast kolektívneho investovania každoročne pohybovať v priemere na úrovni 29 %. S 27-% rastom majú nasledovať aktíva dôchodkových fondov a vklady do cenných papierov by mali stúpnuť priemerne o 17 %. Aj na Slovensku by teda mali vklady v bankách ustúpiť podielovým a dôchodkovým fondom. Dynamika rastu životného poistenia je tiež nižšia, keď aj vlani tento trh vzrástol len o niečo viac ako 8 %.
Vlani tvorili úložky v bankách až 57 % z celkových aktív domácností, podielové fondy 7 % a dôchodkové fondy 2 %. V roku 2007 UniBanka predpokladá, že v bankách bude 43-% vkladov, 15 % v podielových a 9 % dôchodkových fondoch.
Nová úprava daňových úľav pri rôznych formách sporenia na dôchodok ráta s tým, že sporitelia si budú môcť zo základu dane odpočítať príspevky do výšky maximálne 12 000 Sk ročne. Avšak pre uplatnenie takejto výhody bude platiť rovnaká podmienka ako pre dôchodkové sporenie, a teda životné poistenie alebo dlhodobé sporenie v banke bude musieť trvať najmenej 10 rokov. Výplata plnení nastane až dovŕšením 60. roku života, zatiaľ čo v zákone o doplnkovom dôchodkovom sporení je to znížené na 55 rokov.