ČLÁNOK




Daňová politika SR podľa MF neporušuje európske pravidlá
30. marca 2004

Daňová politika Slovenska je plne v súlade s európskymi pravidlami, plne dodržuje všetky ustanovenia smerníc Európskej únie (EÚ) a neporušuje žiadne ostatné ustanovenia. Uviedol poradca ministra financií Peter Papanek na margo vyhlásení nemeckého kancelára Gerharda Schrödera o šírení nízkych mier daní z príjmov právnických osôb v strednej a východnej Európe (SVE). Tie by sa podľa Schrödera mohli stať problémovým bodom pri budúcich rokovaniach o regionálnej podpore v EÚ. „Otázka priamych daní je stále vo výsostnej kompetencii členských štátov,“ uviedol Papanek. Ako dodal, najlepší spôsob ako dobehnúť členské krajiny únie je stimulovať podnikateľské prostredie a vytvárať priestor pre podnikateľské investície. „Cieľom daňovej reformy v SR, ktorá je založená na presune daňového zaťaženia z priamych daní na nepriame, je zefektívniť daňový systém,“ dodal.

Nemecký kancelár Gerhard Schröder v pondelok zaútočil na šírenie nízkych mier daní z príjmov právnických osôb v SVE, čo znamená, že tieto by sa mohli stať problémovým bodom pri budúcich rokovaniach o regionálnej podpore v EÚ. „Je tu určitý vývoj, o ktorom budeme musieť s novými členmi v budúcnosti diskutovať kriticky,“ povedal Schröder a pripomenul, že priemerná miera daní z príjmov právnických osôb v 10 budúcich nových členských krajinách EÚ je pod hranicou 20 %, kým v súčasnej EÚ predstavuje viac ako 30 %.

„Máme tvrdšiu konkurenciu, čo sa týka nákladov spoločností a pracovných miest, a čo sa týka skutočnosti, že tieto krajiny môžu mať daňovú politiku, ktorá nie je adekvátna na financovanie infraštruktúry z ich vlastných prostriedkov, ale je cielená na spolufinancovanie tejto infraštruktúry transfermi z Bruselu,“ povedal Schröder. „Skutočnosť, že to vytvára konkurenčnú situáciu, ktorá spôsobuje problémy pre súčasné členské krajiny, by sa nemala zamlčovať,“ dodal.

Podľa správy nemeckého ministerstva financií, zverejnenej na začiatku tohto roku, sa sadzby daní z príjmov právnických osôb v nových členských štátoch EÚ pohybujú od nuly v Estónsku cez 15 % v Litve a na Cypre, až po 35 % na Malte. Niektoré nové členské štáty už dokonca zredukovali svoje sadzby pred vstupom do EÚ. Nemecko má naopak platnú daňovú sadzbu vo výške takmer 40 %. Nemecké médiá a verejná mienka s čoraz väčšími obavami sledujú správy o presune podnikov do strednej a východnej Európy v súvislosti s blížiacim sa rozšírením EÚ.

Minulý týždeň Schröder obvinil šéfa nemenovanej asociácie podnikateľov za „nepatriotizmus“, pretože tento údajne naznačil, že firmy by sa mali aktívne snažiť presunúť do východnej Európy. EÚ by mala v blízkom čase začať rokovania o novom mnohoročnom rozpočtovom rámci, pokrývajúcom obdobie 2007 – 2013. Počas týchto rokovaní by mala byť podľa očakávaní hlavným problémovým bodom otázka, ako sa budú rozdeľovať fondy regionálnej podpory EÚ vo výške mnohých miliárd eur. Slová Schrödera boli podobné nedávnym vyhláseniam predstaviteľov nemeckej vlády pred minulotýždňovým summitom EÚ v Bruseli. Jeden z nich vtedy povedal: „Nemali by sme sa dostať do situácie daňovej konkurencie, ktorá by zasiahla daňové príjmy, potrebné na pomoc novým členom vyrovnať sa súčasným členom EÚ.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 1. 2025

USD 1,030 0,002
CZK 25,166 0,011
GBP 0,830 0,001
HUF 414,930 2,030
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS