Niektoré ustanovenia rozsiahlej novely zákona o dani z príjmov, ktorá nadobudla účinnosť od januára tohto roku, sa musia použiť aj pri zdaňovaní príjmov minulého roka. „V novele je totiž zapracovaná retroaktivita, ktorá je však v prospech daňovníka,“ uviedol Ján Pohlod z oddelenia priamych daní Ministerstva financií SR (MF) na margo zmien v daňových zákonoch. Všetky výdavky súvisiace s minuloročným zdaňovacím obdobím, ktoré boli skutočne uhradené do 31. januára 2002, sa totiž môžu započítavať do nákladov znižujúcich základ dane. Táto možnosť započítania skutočných výdavkov však podľa Pohloda bude v budúcnosti pravdepodobne obmedzená len na fyzické osoby.
Pohlod upozornil aj na novinky, medzi ktorými je aj minimálna preddavková daň. Akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré vznikli v roku 2000 alebo pred týmto obdobím, totiž musia podľa novely počnúc tretím zdaňovacím obdobím od ich vzniku odvádzať ročne preddavkovú daň vo výške 24 tis. Sk. „Problémy pravdepodobne nastanú pri vymáhaní preddavkovej dane u spoločností s ručením obmedzeným,“ skonštatoval Pohlod. MF v súčasnosti tiež pripravuje nové usmernenie k preddavkovej dani z úrokov, nakoľko aj pri ich zdaňovaní sa vyskytujú nejasnosti.
Novela spresňuje aj výšku úrokov z úverov a pôžičiek medzi závislými alebo prepojenými osobami. Za obvyklú trhovú cenu úrokov z úverov a pôžičiek sa od januára považuje úrok maximálne vo výške 140 % diskontnej sadzby Národnej banky Slovenska v čase uzatvorenia zmluvy. „Malo by sa tým zabrániť prečerpávaniu zdrojov medzi prepojenými osobami cez vysoké úroky z pôžičiek,“ uviedol.
Zabrániť daňovým únikom cez daňové raje chcelo MF zvýšením základu dane pri platbách do teritórií so zvýhodneným daňovým režimom. Ministerstvo však zatiaľ nevydalo všeobecne záväzný predpis, ktorý by upravoval spôsob zistenia základu dane, preto je táto časť novely zatiaľ prakticky nepoužiteľná. Chýba tiež právny predpis, ktorý by exaktne určoval tieto daňové raje.
Aj časť zákona, ktorá mala zabrániť prepieraniu kupónov dlhopisov ich predajom pred dobou splatnosti do zahraničia, je nedokonalá. Pri predaji dlhopisov prostredníctvom anonymných obchodov na burze sa totiž nedá preukázať, či ich kúpil zahraničný subjekt.
Od januára tohto roku sa za daňový výdavok v prípade predaja alebo likvidácie majetku považuje zostatková cena majetku v plnej výške a nie len do výšky príjmov z predaja tohto majetku. Daňovým výdavkom je aj príspevok zamestnávateľa na ubytovanie zamestnanca v zariadeniach cestovného ruchu v SR, nie však zo sociálneho fondu, vo výške najviac 1 000 Sk. Od januára sa zrušilo aj 85-percentné krátenie nákladov na pohonné hmoty.