Grécko, Írsko a Španielsko sa pripojili k Portugalsku v rozhodnutí netlačiť nové bankovky s nominálnou hodnotou E500 (420 USD). Tieto krajiny s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú dávať od 1.1.2002 do obehu ani E200.
Guvernér gréckej centrálnej banky Lucas Papademos uviedol, že občania jeho krajiny nie sú zvyknutí užívať bankovky s vysokou nominálnou hodnotou. Papademos dodal, že najväčší dopyt po nových bankovkách bude zodpovedať maximálne nominálu E100.
V Španielsku je E500 ekvivalentom 83 193 pesiet, no bankovka s najvyšším nominálom dnes predstavuje 10 000 Ptas. Z tohto dôvodu sa aj španielska centrálna banka rozhodla netlačiť E500, pretože nízky dopyt by neospravedlňoval vysoké tlačiarenské náklady.
Ani v Írsku sa nebudú tlačiť E500 a E200, hoci budú k dispozícii určité zásoby tohto obeživa, aby sa v prípade potreby mohli dotovať írske komerčné banky.
Pochopiteľne, že v obchodnej sieti i v bankách
týchto štyroch krajín sa budú musieť akceptovať E500 a E200 z ostatných štátov eurozóny.
Bude to platiť najmä v cestovnom ruchu, pretože turisti si takmer s určitosťou prinesú „vlastné“ eurobankovky vzhľadom na očakávané vyššie poplatky pri ich výbere z bankomatov v krajinách, ktoré sa rozhodli netlačiť E500 a E200.
Spôsobí to aj vážnu nevýhodu – v Portugalsku, Španielsku, Írsku a Grécku budú totiž mať väčšiu šancu falzifikáty, pretože v týchto krajinách (nepoznajúc alebo menej poznajúc „originál“) komplikovanejšie rozoznajú pravú a falošnú bankovku s vyšším nominálom.
Výhoda zasa bude spočívať v tom, že osoby s veľkým objemom povedzme E500 budú automaticky predmetom nielen vyššieho záujmu, ale aj podozrenia, čo zefektívni boj proti praniu špinavých peňazí, najmä pri ich cezhraničných transferoch.
Od 1.1. 2002 sa v rámci eurozóny dostanú do obehu bankovky v siedmich nomináloch a osem typov mincií.
Európska centrálna banka nemá adekvátny nástroj, aby prinútila jednotlivé členské krajiny tlačiť a dávať do obehu všetky platidlá vo všetkých nomináloch.